БНР | 16.08.2020 14:16:09 | 215

Тежка катастрофа и победа на Довициозо в Австрия

Италианецът Андреа Довициозо с "Дукати" спечели Гран при на Австрия в Moto GP, но състезанието на пистата в Шпилберг бе белязано от тежка катастрофа 20 обиколки преди края, заради която бе и временно спряно.

В осмата обиколка моторът на италианеца Франко Морбидели от "Ямаха" закачи този на французина Йоан Зарко от "Дукати" и двамата паднаха в зоната за сигурност. Техните машини обаче изхвърчаха неконтролируемо и по чудо не уцелиха Маверик Винялес и Валентино Роси, като преминаха само на сантиметри от главите им, особено от тази на италианския ветеран. За щастие Виналес и Роси се измъкнаха без драскотина от инцидента, а Морбидели и Зарко също успяха да станат и да се приберат в бокса.

При спирането на състезанието начело на колоната бе Пол Еспараго с КТМ, но испанецът не издържа и отпадна в 16-ата обиколка след сблъсък с португалеца Мигел Оливейра. От това се възползва Довициозо, който в крайна сметка първи видя карирания флаг с общо време от 28:20.853 минути.

Втори на 1.377 секунди остана испанецът Хоан Мир със "Сузуки", а третото място на подиума зае австралиецът Джак Милър от "Прамак Рейсинг" на 1.549 секунди зад победителя.

Южноафриканецът Брад Биндър с КТМ, Валентино Роси с "Ямаха" и японецът Такааки Накагами с "Хонда" допълниха челната шестица.

Французинът Фабио Куартараро с "Ямаха", който е лидер в генералното класиране, завърши на осмо място в днешното състезние.

В индивидуалното класиране Куартараро има 67 точки, като е следван от Довициозо с 56, Винялес с 48, Биндер с 41, Роси с 38 и Накагами с 37.

При конструкторите начело е "Ямаха" с 81 точки. Второто място е за "Дукати" с 67, пред КТМ с 57.