БНР | 30.08.2020 14:00:42 | 160

Отборът на Мартин Чой 12-и в "24-те часа на Льо Ман"

Мартин Чой и неговите италиански съотборници в "Energie Endurance - Kawasaki" Кристиан Наполи и Федерико Наполи завършиха на 12-о място в клас Суперсток на най-престижното мотоциклетно ендюрънс състезание "24 часа на Льо Ман".

В петото си участие в надпреварата покдрепяният от ЕКО българин и неговият екипаж видяха карирания флаг след 741 обиколки и на 24-а позиция в сборното класиране със Супербайк машините.

Чой бе по-постоянният от тройката на "Energie Endurance" в началото на състезанието, но в събота следобед над Льо Ман се сгъстиха облаците и през определен интервал се изсипваше дъжд, който доведе и до много катастрофи. Инцидентите не подминаха и екипажа на Чой, като братята Наполи паднаха общо три пъти в рамките на два стинта и френският отбор с номер 91 загуби мястото си в челните 20.
След поредица ремонти на засегната лява дръжка на кормилото и частично откачената седалка на мотора на Кавазаки, отборът с номер 91 се стабилизира и изкара нощта без инциденти. Двамата италианци пък се поправиха на зазоряване с равни времена с Чой, изкарали отбора до финалната му позиция след 741 много тежки обиколки.

Победител в 43-то издание на "24 часа на Льо Ман" стана Супербайк машината на FCC TSR Honda с номер 5, след като единственият японски отбор в ендюрънс шампионата прекара рядко виждано безаварийно денонощие, въпреки че повечето му механици останаха в Азия заради ограниченията за коронавируса. Джош Хуук (Австралия), Фреди Форе (Франция) и най-бързият на краткия вариант на пистата Майк ди Мелио (Франция) направиха общо 816 обиколки за победата.