БНР | 02.09.2020 11:11:45 | 366

Затягат ли протестите възела за властта


Август не намали градуса на общественото недоволство. След бурното политическо лято навлизаме в още по-бурна политическа есен. Това каза в предаването "12+3" политологът Борис Попиванов. „Упоритостта, с която се пази властта, е изключително голяма. Навлизаме в период на агония“, посочи той.

Тези, които са си правили сметка, че исканията за оставки на правителството, на главния прокурор ще отшумят от само себе си, с хода на времето, трябва да бъдат разочаровани. Напротив – тази точка не е снета от дневния ред, тя продължава да бъде на централно място в него.“

Бойко Борисов не желае по никакъв начин да направи крачка назад. Въпросът за политическото му оцеляване стои остро за него, по начин, който го притеснява, заяви  Попиванов и припомни, че в много по-леки ситуации в предишните си мандати Борисов е подавал оставка, а сега е категорично решен да изкара мандата докрай и „изглежда е заложил твърде много на тази карта“.

Поведението на Борисов, ГЕРБ и парламентарното мнозинство издава притеснение, категоричен е Борис Попиванов. „Едно опасение, че това, което се случва, може да бъде последна плоча в тази десетгодишната музика, която слушахме всички досега.“

Борисов ще използва всякакви средства, за да остане на власт до край – чрез нови идеи и алтернативи, които ще подхвърля, прогнозира Попиванов, според когото и сега от ГЕРБ се опитват да намерят „всякакви екстравагантни и абсурдни решения на ситуацията“.

ДПС са много влюбени в експертните кабинети още от времето на Любен Беров, каза още Борис Попиванов. Според него ДПС чете събитията в момента така:

Бойко Борисов е неспасяем като премиер. По-добре е да „закачим“ за него Румен Радев, за да няма силна политическа фигура, която да концентрира някакви обществени надежди в бъдеще, за да може ДПС да продължи да стои като фактор, който да търси национални съгласия и да упражнява натиск в различни посоки. ДПС няма интерес от силна политическа воля насреща си. Затова днешното им действие е в тази посока.“

Колкото по-бързо са изборите, толкова по-малко ще загуби ГЕРБ, обобщи политологът Борис Попиванов.

„Не го разбирам вече това упорство за неподаване на оставка. Очевидно е, че разрешаването на тази политическа криза може да мине само през предсрочни парламентарни избори, които да прелегитимират отново политическата система в страната“, коментира пред "Хоризонт" политологът Милен Любенов.

В края на своята политическа кариера премиерът реши да влиза в ролята на диктатори, каквито познаваме от Близкия изток или от Беларус, смята Любенов. „Това, което той се опитва да прави в момента, е да задържи властта с насилие. Аз не виждам какво друго остана на това управление, освен да задържи властта с насилие.“

Поисканата от ДПС оставка на президента Любенов нарече „меко казано несъстоятелна теза“.  

ГЕРБ и ДПС работят заедно. ДПС отказаха да се включат в проекта за нова Конституция и свикване на Велико народно събрание, но Борисов също не гледа сериозно на тази идея.“

Любенов е на мнение, че от ДПС са дали време на Борисов с късното оповестяване на становището си относно предложенията на ГЕРБ.

Борисов не подава оставка, защото трябва да се разплати по определни инфраструктурни проекти, най-вече свързани с „Южен поток – 2“, заяви Милен Любенов, според когото „икономическите кръгове около ГЕРБ и ДПС работят заедно в това, което наричаме политическо задкулисие“. 

Последният ход на ГЕРБ би бил опит за сформиране на ново правителство тип „Беров“, очаква Милен Любен. Оставките са неизбежни – както на правителството на Борисов, така и на главния прокурор, подчерта той.  

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация