Fakti.bg | 09.09.2020 04:30:58 | 259

България победи Сърбия с дисциплина!

България записа успех с 2:1 при гостуването си на Сърбия. "Лъвовете" поведоха в края на първото полувреме с гол на Илиан Илиев. През втората част Калоян Кръстев удвои преднината за гостите. Домакините успяха да реализират едно попадение от дузпа чрез Лука Илич в заключителните минути на двубоя. "Лъвовете" показаха дисциплинирана игра и напълно заслужено спечелиха трите точки. По този начин възпитаниците на Александър Димитров се изкачиха на третата позиция в групата на пет точки зад Полша и на шест от Русия. До края на квалификациите за Европейското първенство на България остават три мача. Домакините стартираха по-агресивно и веднага пресираха "лъвовете" в собствената им половина. Във 2-ата минута Ступаревич излезе на отлична стрелкова позиция в наказателното поле, но топката бе малко по-бърза и Даниел Наумов се намеси решително, избивайки в ъглов удар. "Плавите" поискаха дузпа за нарушение на българския капитан, но главният съдия Йеспен Ескас категорично показа играта да бъде подновена след ъглов удар.

Постепенно България успя да предотврати ранния натиск и се опита да задържи топката в по-дълъг период. В тези първи минути много активен бе левият фланг на българската атака, където действаха Ангел Лясков и Здравко Димитров.

Последваха минути на здрава битка в центъра на терена, в които домакините си послужиха с по-твърда игра, като головите положения пред двете врати липсваха. В 17-ата минута Сърбия направи добър пробив отдясно, който завърши с центриране на Чумич, но в нказателното поле нямаше негов съотборник.

В 22-ата минута Здравко Димитров технично премина през двама противници, но не успя да центрира добре.

Сърбия отговори с две опасностти пред Даниел Наумов. Първо Ступаревич стреля от дъгата на наказателното поле, но след рикошет топката излезе в ъглов удар. Веднага след това Петрович стреля с глава, но не намери целта и кълбото излезе в аут.

В следващите минути отново домакините се опитаха да упражнят преса, но тя не даде резултат. В 35-ата минута Калоян Кръстев засече центриране отляво на Ангел Лясков, но нападателят бе в засада.

В последната минута на първата част Илиан Илиев открадна топка в центъра, възползвайки се от грешка в отбраната на Сърбия. Халфът на Черно море напредна и с премерен удар в долния десен ъгъл откри резултата.

България можеше да стартира по отличен начин и второто полувреме. В 48-ата минута Здравко Димитров стреля от пряк свободен удар от 25 метра. Крилото на Левски завъртя технично топката над стената, след което кълбото срещна напречната греда, срещна тялото на вратаря Марко Илич, отби се в десния страничен стълб и след това бе изчистено в ъглов удар.

"Лъвовете" започнаха да действат със самочувствие и се настаниха по-трайно в половината на гостите. В 61-ата минута Бирманчевич отправи изстрел от дистанция, но топката премина покрай левия страничен стълб.

В 64-ата минута България удвои преднината си. Станислав Иванов направи отличен пробив по левия фланг. Крилото на Левски центрира в наказателното поле около малкия пеналт, където Калоян Кръстев засече в десния ъгъл.

Веднага след попадението Сърбия поиска дузпа за игра с ръка на Валентин Антов, но главният съдия Йеспен Ескас за втори път в мача играта да продължи с ъглов удар. Домакините опитаха натиск, а българите предприеха по-дефанзивна тактика. Опитът за преса на "плавите" не водеше до главоболия за Даниел Наумов.

В 82-ата минута Максимович стреля от границата на наказателното поле, топката опасно влизаше под гредата, но капитанът на "лъвовете" решително изби с една ръка в ъглов удар.

Три по-късно Даниел Наумов отново се намеси след изстрел на Гаврич в долния десен ъгъл.

В 85-ата минута от третият опит Сърбия спечели дузпа. Асен Чандъров фаулира Гаврич в наказателното поле и норвежкият рефер посочи бялата точка. Лука Илич застана зад топката и въпреки че Даниел Наумов "хвана" ъгъла, топката влетя в долния десен ъгъл.

Домакините се хвърлиха в атаки към българската врата. В първата минута на добавеното време Ступаревич стреля с глава, но слабо и Даниел Наумов улови. Малко след това Сърбия остана в намален състав след втори жълт и съответно червен картон на Бирманчевич.

В последната минута от добавеното време Георги Русев нацели напречната греда след отлично засечена топка от въздуха, но резултатът остана непроменен.