БНР | 10.09.2020 10:25:25 | 222

Умори ли се протестът или добива нова енергия


Очевидно е, че в големи групи от българското общество съществува ясно изразено желание за промяна. Това обаче не е равнозначно на съвпадение между „онези, които се опитват да структурират и насочват протеста и доминиращото обществено мнение“. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Антоний Гълъбов. Той не намира основания да се твърди, че има институционална криза.

В момента България няма интерес от блокаж на институциите и българският дневен ред да бъде подменен, категоричен е политологът. Премиерът носи отговорност да изпълнява това, за което е избран, допълни той.

България загуби много време през тази година, която е важна за стратегическо планиране за следващия многогодишен финансов период в Европейския съюз, отбеляза Гълъбов.

„България загуби време и в оставащите 4 месеца ще трябва да подготви сериозно своите проекти, чрез което да успее да привлече финансиране. От това зависи в следващите 10 години къде ще успеем да застанем. Залогът е много по-висок от онова, което се чува и вижда на площада.“

„Не виждам ясно артикулирани искания извън оставките. Това е политически инфантилизъм: сега, веднага оставка, пък после ще мислим за другите неща. Това не е сериозно, защото „после“ ще дойде утре“, коментира доц. Гълъбов, според когото е важно „как ще мислим за всички българи, а не за отделни корпоративни и партийни интереси“.

Европейската комисия не стои над българското правителство и българския парламент, допълни още политологът, запитан как случващото се у нас отеква в европейските институции и каква реакция можем да очакваме.

Не бих казал, че има умора от протестите. Те продължават повече от два месеца и няма никакви изгледи да спрат, заяви в предаването "12+3" доц. Иво Инджов, експерт по политически комуникации

Хората в момента са по-малко, но сигналите, които протестът отправи към българското общество, към европейските и световните медии и към международните организации повече не могат да бъдат заглушени, смята Инджов.

Протестът налага дневния ред и ще го прави до постигане на исканите оставки, категоричен е Инджов. Според него министър-председателят се е опитал „да финтира протеста с един измислен проект на Конституция“.

Той определи като обида към протестиращите и към мнозинството от гражданите тезата на Бойко Борисов, че мафията диктува събитията от площада.

Доц. Инджов не е съгласен с мнението, че протестът е „остарял“, а младите хора са се оттеглили от него. Основното ядро на протеста от по-млади хора остава и това може да се види в снимки и клипове в социалните мрежи. Към тях се присъединяват и по-възрастни, по-бедни и недоволни от статуквото хора, смята той.

"Ако продължава да се управлява на инат и в условията на политическа агония, не е далече моментът, когато протестът ще получи един много мощен социален компонент на фона на очакваните фалити, на фона на проблемите в икономиката и арогантното отношение към бизнеса, който не е съгласен с управлението на ГЕРБ", изтъкна Иво Инджов пред "Хоризонт".

Ескалацията на протестите няма да се изрази в по-радикални действия, а като продължителност, допълни преподавателят. „И в един момент искрата може да припламне така, че да има много мощни социални искания в протестите, както стана 2013-а година.“

В късната есен е възможно да се слеят гражданският, моралният, антикорупционният елемент на протеста със социалния и така да имаме протест 2 в 1, обобщи Инджов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация