Fakti.bg | 11.09.2020 16:11:54 | 250

На Путин му е нужен слаб Лукашенко


Идването на руския премиер Михаил Мишустин в Минск на среща с Лукашенко, дефакто показва предварително съгласуване на интеграционната договореност с Русия и предаването на някои промишлени активи на Москва. Всичко останало ще бъде договорено писмено в хода на преговорите с Владимир Путин и Лукашенко в Кремъл. Последният е нужен на руския президент, но ако е слаб и то поне до финалното подписване на поредния Голям договор. Това пише Александър Смирнов за изданието "Международен куриер", цитирано от antikor.com.ua.

Независимо от задкулисните преговори и официалната подкрепа на Лукашенко, Москва не възнамерява да преустановява своята активна дейност на територията на Беларус. Ако трябва да сме по-точни: Москва засега няма да съдейства за ликвидирането на опозиционното движение в Беларус в лицето на Координационния съвет за трансфериране на властта. Сама по себе си формилуровката "Координационен съвет" не е нова. тя се появи през 2012 г. по време на протестите на Големия площад в Москва, когато недоволни граждани излязоха по улиците на руската столица. Тогава с помощна на кремълски специалисти и сътрудници на ФСБ на Руската федерация беше поставено началото на специоперация по създаването на идентичен беларуски съвет, аналогичен на опозиционния", уточнява автора.

Ситуацията, която се оформя в момента в беларуския опозиционен лагер, е много сходна с тази по време на събитията в Русия през 2012 г. - всяка от политическите сили се опитва да се възползва от тактическото преимущество, дейставйки в интерес на Руската федерация, отблъсквайки от себе си фокуса на внимание сред протестиращите маси.

Очевидно е, че политическите сили вътре в Координационният съвет започнаха да се конкурират и публично да изясняват отношенията си. Като пример може да послужи публикуваният аудиозапис от Виктор Бабарико за началото на формирането на нова опозиицонна партия "заедно".

Авторът свята, че партията на Бабарико се създава по две причини. Първата - на Москва са ѝ необходими легитимни участници в процеса на преговори в Беларус. Второ - тези преговори с властта, основаването на конституционен съвет по аналог на руския, в които ще се изготвят поправките в конституцията на Беларус. Важно е също така да се отбележи, че в опозиционния лагер няма единно далновидно виждане за процеса на предаване на властта.

Независимо от богатия избор на лидери, които да оглавят протестното движение, Москва разглежда само двама - Бабарико и Цепкало. В партията на Бабарико е Мария Колесникова (ключово медийно лице). "за нея малко може да се каже, тъй като официалната ѝ биография е доста бедна. Свързана е основно с музика в Германия. Очевидно е, че за няколко месеца тя стана политик, който за разлика от Тихановска, е способна да оглави протест", пише изданието.

Също така хора на Бабарико могат да бъдат наречен и Максим Знак (дипломиран юрист), Павел Латушко (бивш посланик на Беларус в Полша, Португалия, Франция и бивш министър на скулптурата), Светлана Алексеевич (писател и носител на нобелова награда).

Всички от отбора на Бабарико, които са в Координационния съвет на Беларус не признават Крим като част от Украйна, и не желаят да отговарят на въпроси, свързани с руската агресия в Донбас и бягат с аргументите, че между двете държави има Съюзнически договор, уреждащ въпросите относно политическото и икономическо взаимодействие на държавите.

Днес, обаче най-силно вниманието трябва да бъде фокусирано върху Валери Цепкало. неговата стратегия напомня тази от по-рано избра бившия президент на Украйна Петро Порошеко. Цепкало, както и бившия президент, посещават чужди държави, общуват с чуждестранни политици и се ангажират с тяхната подкрепа.

Важно е да се разбере, че единствено Цепкало предостави на Лукашенко и неговото семейство гаранции за сигурност на територията на Беларус. И именно той обеща на Русия създаването на Съюзна държава.

Прочети цялата публикация