БНР | 12.09.2020 03:56:17 | 193

Тийм срещу Зверев във финала на US Open

Австриецът Доминик Тийм и руснакът Александър Зверев ще спорят за титлата във мъжкия финал на  Откритото първенство на САЩ по тенис.

Тийм стигна до битката за трофея, след като победи Данийл Медведев в три сета -  6:2, 7:6, 7:6. Австриецът показа здрави нерви и успя да сломи съпротивата на своя съперник за 2 часа и 50 минути.

Първият сет тръгна напълно равностойно до шестия гейм, който се оказа решаващ заради едно спорно съдийско решение. Реферът на стола не позволи на Медведев да обжалва решаващата точка, с която Тийм проби сервиса му. Руснакът се ядоса и влезе в спор със арбитъра и с официалните лица, заради което получи и официално предупреждение.

Руснакът не успя да контролира нервите си и в следващите два гейма, които загуби без особена съпротива и така подари сета на Тийм за 6:2 в полза на австриеца.

Медведев обаче се отърси от напрежението в началото на втория сет и още в началото започна с пробив. Той поддържаше преднината си, но при 5:4, когато трябваше да сервира за сета, руснакът се пропука и допусна връщане на пробива за 5:5.

Следващият гейм също бе ключов. Тийм не бе стабилен при своето подаване и трябваше да спасява цели 5 точки за пробив. Той обаче показа здрави нерви и се измъкна от трудната ситуация, за да поведеза пръв път в сета с 6:5.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, където отново австриецът бе по-хладнокръвен от двамата тенисисти и успя да се наложи с 9:7 точки и да поведе с 2:0 сета.

Медведев обаче продължи да се бори със зъби и нокти за оставането си в мача и в третия сет отново взе ранен пробив за 2:0, а след това спечели и своето подаване и дръпна с 3:0. Той обаче отново се провали в най-важния момент, когато сервираше за сета при 5:3 в своя полза. Руснакът допусна пробив и върна Тийм в играта. След това всеки печелеше подаването си и тоново се стигна до тайбрек. В него отново австриецът взе инициативата от самото начало и успя да стигне до успеха със 7:5, като така затвори и мача в своя полза.

Така Тийм достигна до 4-ия си финал в турнир от Големия шлем. Той за пръв път ще играе на финал на US Open, като така стана първият австриец, достигал до тази фаза на турнира в Ню Йорк.

В битката за трофея той ще има за съперник Александър Зверев, който спечели драматично с 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3 срещу Пабло Кареньо-Буста.

Руснакът проспа първите два сета, но показа характер и направи първия обрат в кариерата си от 0:2 части.

Германецът заби 24 аса в продължилия 3 часа и 22 минути мач. Кареньо Буста пласира 4 аса и направи само една двойна грешка, а 8-те двойни на Зверев не му попречиха да се поздрави с победата. Германецът допусна много повече непредизвикани грешки - 57, при 43 за испанския му противник, но при уинърите предимството на Зверев бе смазващо - 71:37.

С победата си днес Зверев повтори постижение на Новак Джокович. Германецът стана първият играч от 2011 година насам, който прави обрат от 0:2 до 3:2 сета на полуфинал на турнир от "Големия шлем". Преди 9 години това стори Джокович срещу Роджър Федерер, отново на US Open. Тогава сърбинът спаси и 2 мачбола.