БНР | 12.09.2020 07:49:44 | 320

Седмицата на бързи обороти - Кризи, бежанци и коронавирус

Не стихва напрежението между Гърция и Турция заради териториалния конфликт в Източното Средиземноморие. Франция и другите еврочленки с излаз на Средиземно море, втвърдиха тона към Анкара.

Европейският съюз ще подготви списък със санкции срещу Турция, ако до края на месеца Анкара не се върне на масата за преговори и не прекрати проучвателните си мисии за петрол и газ в района между Кипър и остров Крит.

Европа трябва да е ясна и твърда с правителството на Реджеп Ердоган, заяви френският президент Еманюел Макрон. Турция определи думите му като "арогантни коментари".

Поредните преговори между Европейския съюз и Великобритания за бъдещите търговски отношения, след края на преходния период, отново попаднаха в задънена улица.

Причината е законопроект, който предстои да бъде гласуван в британския парламент. Той, според Брюксел, нарушава споразумението за Брекзит в частта за Северна Ирландия, в която се гарантира, че няма да има твърда граница с Република Ирландия.

Европейският съюз заплаши със съд Великобритания и даде срок от един месец на правителството на Борис Джонсън да оттегли проектозакона.  Лондон отхвърли ултиматума.

Европейската комисия ще представи на 23 септември първите си доклади за върховенството на закона за всяка страна членка на Евросъюза по новия механизъм. Toва съобщи заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова.
 
Евродепутатът от групата на Европейската обединена левица Клеър Дейли обвини Йоурова в зависимост от българския премиер Бойко Борисов. Тя, от своя страната, отхвърли обвинението.

Навършиха се шест месеца откакто Световната здравна организация определи епидемията от новия коронавирус за пандемия. Половин година по-късно равносметката е следната - 28 милиона потвърдени случая на зараза в света и над 900 хиляди починали.

Съединените щати, Индия и Бразилия водят негативната класация, като случите в тези страни наброяват над половината от всички заразени в света.

В същото време Китай, откъдето тръгна Covid-19 миналата година, обяви победа над вируса. Междувременно Испания премина прага от половин милион заразени. Във Франция в четвъртък беше регистриран най-големия брой заразени с коронавирус за денонощие от началото на пандемията - почти 10 хиляди случая.
 
На този фон стана ясно, че са спрени клиничните изпитания на една от най-напредналите разработки за ваксина срещу коронавируса. Това е експери-менталният препарат на фармацевтичната компания "Астра Зенека" и Оксфордския университет.
 
Причината за спитането е заболяване на един от пациентите, върху когото се тества ваксината. Очаква се изпитанията да бъдат подновени след няколко дни. Миналият месец Европейският съюз сключи договор с "Астра Зенека" за доставка на 300 милиона дози. Подобни договори има с още 5 компании.

Междувременно стана ясно, че американския президент Доналд Тръмп е знаел, че Covid -19 е по-смъртоносен от грипа, още преди заразата да достигне до Съединените щати, но умишлено е подценил проблема.

Това се разбира от новата книга със заглавие “Гняв“ на уважавания журналист Боб Удуърд. Тя трябва да излезе на 15 септември. Заявката е, че в нея се разкриват зашеметяващи подробности за решенията на държавния глава, свързани с вътрешната и външната политика.

В своя защита Доналд Тръмп,  каза, че е искал да избегне всяването на паника в обществото и определи книгата като политическа поръчка.

Състоянието на руския опозиционер Алексей Навални се подобрява и той вече е в съзнание. Германското списание "Шпигел" дори твърди, че той си спомня всички детайлите около пътуването в Русия, по време на което се предполага, че е бил отровен с "Новичок" .

Изданието допълва, че охраната в германската клиника "Шарите", където руският опозиционер се лекува, е засилена. В коментар от Фонда за борба с корупцията на Навални се посочва, че твърдението за състоянието му в статията е "силно преувеличено".

От своя страна, канцлерът Ангела Меркел настоя Кремъл да даде обяснения, а американският държавен секретар Майк Помпео заяви, че Съединените щати са готови да участват в разследването на случая.  Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отново отрече връзки на Русия с отравянето:

Вече месец продължават протестите в Беларус срещу преизбирането на президента Александър Лукашенко, който е на власт повече от четвърт век. Той обаче е категоричен, че няма да даде властта под натиск от улицата и отказа диалог с опозицията. Той даже разпореди по-мощни прокурорски мерки срещу организаторите на демонстрациите.

Междувременно от Беларус са прогонени или задържани почти всички известни опозиционери. Един от случаите, добил най-голяма популярност тази седмица, е този на Мария Колесникова, която, за да не бъде експулсирана в Украйна, е скъсала паспорта си.

След като следите на Колесникова се губеха за повече от денонощиеq стана ясно, че тя е била арестувана в Беларус. Според властите в Минск тя е нарушила закона за пресичане на държавна граница и затова е била задържана. Колесникова обяви, че е заплашвана с прогонване от страната  "жива или на парчета".

Няколко пожара избухнаха в най-големия бежански лагер в Гърция - Мория, и го унищожиха напълно. На остров Лесбос, където се намира лагера, беше обявено извънредно положение.

Без подслон останаха близо 13 хиляди мигранти, включително жени и деца. Правителството се опита да приюти мигрантите в палатки и кораби.

Гръцките власти смятат, че огънят е предизвикан умишлено от мигранти, които е трябвало да бъдат поставени под карантина. Германия и Франция се договориха, заедно с други страни от ЕС, да приемат в държавите от Общността 450 деца от изгорелия мигрантски лагер.

Огромен пожар избухна на пристанището в ливанската столица Бейрут. Изгоряха складове с хуманитарна помощ и помещения с машинно масло. Това стана на същото място, където преди месец се взривиха стотици тонове амониева селитра и причиниха смъртта на 190 души.

В случая с пожара няма данни за загинали и ранени. Въпреки това обаче, пресните спомени от експлозията и страха от нова трагедия, накараха много хора да избягат от града. Все още не е ясна причината за пожара, но не се изключват умишлени действия.

Над 100 горски пожара бушуват в 12 западни американски щата. Най-тежко е положението в Орегон, Калифорния и Вашингтон. Над половин милион души в Орегон са евакуирани. Има загинали хора, а много се водят изчезнали. В Калифорния жертвите на огнената стихия са поне 11. Общата площ на пожарите в щата тази година е рекордна - 930 хиляди хектара.

Прочети цялата публикация