Fakti.bg | 15.09.2020 09:59:36 | 338

"Хонорис кауза", една сграда и една позиция


Историята започна преди три години. Сградата на Музикалната академия в Пловдив, т.н. Жълто училище, отдавна се нуждаеше от спешен ремонт, особено на покрива. Но жалбата на музикантите в Града под тепетата за дълго остана нечута. Нито от МОН, нито от МК, нито от Общината. Накрая, тогавашният ректор на вуза – проф. Милчо Василев, успя „да изпроси” по партийна линия / ГЕРБ/ от председателката на бюджета при НС Менда Стоянова един милион за ремонта и зданието трябваше да бъде спасено. Планира се някакъв ремонт. Но се оказа, че само е планиран. Ето вижте една нова снимка на въпросната сграда. И досега не го направиха нито Милчо Василев, нито неговата вярна заместничка проф. Тони Шекерджиева. За сградата, която плаче за основен ремонт, нехаят и от министрите на просветата и културата – Красимир Вълчев и Боил Банов, макар да е тяхна грижа и задължение.

След превода на въпросния милион / къде ли отиде той?!/ се случи нещо твърде недостойно. Въпросната „дарителка” беше удостоена на тържествена церемония с високото академично звание „Доктор хонорис кауза” на Пловдивската музикална академия – за „заслуги и съпричастност към устойчивото развитие на Академията” (?!). Интересно защо все още не е предложила някои свои научни трудове и не е изнесла поне една лекция? Минаха цели три години!

Да, академичната общност и широката общественост бяха направо скандализирани, изумени от този акт! Започна голяма подписка за отменяне на абсурдното решение. Протестно писмо до ректора изпратиха и голяма група действащи преподаватели и възпитаници на Академията от страната и чужбина. Реагираха десетки медии – централни и пловдивски.

А въпросният ректор / между другото със специалност...акордеон!/, не само че не се засрами, но реши да уволни заради... „уронване на престижа на институцията“ двама професори с безспорен принос към българската просвета, наука и култура.– Юлиан Куюмджиев и Албена Димова, изразили своята лична принципна позиция против даването на тази титла на Менда Стоянова.

През 2018 година с "Предупреждение за уволнение" беше наказан проф. Юлиан Куюмджиев. Тогава от МОН изпратиха до него писмо, с твърдението, че министерството е "извършило проверка" по подаден от него сигнал за редица нередности в Пловдивската академия. Всъщност проверка е нямало, но на 13 април 2018. проф. Куюмджиев е вече наказан. Просто ректорът се е саморазправил с него, защото бил дръзнал да се усъмни в "непогрешимостта" му !По-късно министър Вълчев, все пак, назначил проверка и тя установила редица нарушения в АМТИИ, които изнесе на 11 май 2018 г. по време на парламентарен контрол. Но наказаният продължава да бъде унижаван. И едва в края на май с. г. "великодушно" наказанието е отменено, но не защото съм прав, а защото... нямам други нарушения. Но историята не свършва дотук. В началото на 2019 година проф. Юлиан Куюмджиев е отново наказан... с "Предупреждение за уволнение" (за втори път в рамките на по-малко от година). Този път ("случайно") и на съпругата му, Полина Куюмджиева, също професор по „музикална естетика” в Академията, е наложено същото наказание. Впрочем и тя не е гласувала за г-жа Менда Стоянова. Скандалното е, че и двамата не са били изслушани преди налагането на наказанието, макар че по Кодекса на труда това е задължение на работодателя. Всъщност, по този начин ръководството се опитва да сплаши всички, несъгласни с политиката му. Тормоз заради едно лично мнение... Типично по герберски, нали?!

Тук ще вметна скоба и ще припомня, че преди около пет години пък ректорът на Пловдивския университет – проф. Запрян Козлуджов, удостои със същото звание... Христо Стоичков. Разликата в случая обаче е, че футболистът дари лични средства за ремонта на пловдивската Алма матер, докато за спешния ремонт на Музикалната академия депутатката Менда предостави не свои... а държавни пари. И тя като шефа си, който щедро и безконтролно „дава” и „раздава”, може би от джоба си?! При това на определени фирми и хора.

Накрая, ще припомня, че сред личностите, удостоени от вуза с това високо академично звание, четем имената на един от големите композитори на ХХ век – Кшищов Пендерецки, музиковеда акад. Виктор Ванслов, цигуларя проф. Владимир Аврамов, композиторите Марин Големинов, Лазар Николов, Милчо Левиев, Димитър Тъпков, Трифон Силяновски, пианиста Юри Буков, оперната прима Красимира Стоянова, фолклористът проф. Николай Кауфман и на основателя и патрона ѝ, проф. Асен Диамандиев...

Автор: Огнян Стамболиев

Прочети цялата публикация