Fakti.bg | 18.09.2020 07:27:30 | 330

Родителите на Лагерфелд били нацисти


До смъртта си миналата година, модният дизайнер Карл Лагерфелд пазеше строго семейната си история. Една нова книга подсказва защо: родителите му били нацисти, които наемали работници-роби в семейния бизнес.

Снимка в семеен албум от 1938 г., публикувана в книгата „Германец в Париж“, показва Карл, който тогава е едва 4-годишен, стоящ пред семейния дом в Ледерхозен, където знаме с нацистка свастика се вее на стълб - издигнат е в чест на анексията на Австрия през 1938 г.

Германският журналист Алфонс Кайзер е автор на биографичната книга за големия дизайнер. В нея са описани много подробности от живота на модния дизайнер, включително фактът, че родителите му са били нацисти и са членували в Националсоциалистическата германска работническа партия (NSDAP).

Тези разкрития предизвикаха вълна от възмущение в Германия.

Авторът на книгата разказва още, че е намерил писмо от майката на Лагерфелд Елизабет, написано до сестра ѝ. В него тя говори за нацисткия режим и как първоначално е подкрепяла тази идеология, но след това е разочарована от нея.

Бащата на дизайнера - Ото Лагерфелд е притежател на франчайз на бизнес с кондензирано мляко в Германия. Бизнесът вървял толкова добре - с годишен оборот от 50 000 райхсмарки (около 180 000 евро в наши дни) - че през 1934 г. той купува имението Gut Bissenmoor, на час път северно от Хамбург.

До началото на 40-те години оборотът на фирмата му скача до еквивалента нат 280 000 евро в наши дни. Но този бизнес успех си има цена, разкрива авторът на новата биография. Той открива документи, които доказват, че Лагерфелд са били в нацистката партия. Според тях Ото Лагерфелд се присъединява към NSDAP през май 1933 г. - четири месеца след идването на власт на Адолф Хитлер. Авторът обаче, отбелязва, че подобни ходове са били често срещани по онова време.

Много бизнесмени, които се надяват да получат благосклонността на новия фашистки режим, правят съвсем същото като Ото Лагерфелд, чиято фирма получила изгоден договор за снабдяване на войниците с кондензирано мляко.

За да отговори на търсенето, във фирмата на семейството работят около 80 поляци и така наречените „източни работници“ - роби, разпределени от нацистите към лоялни собственици на различни бизнеси.

„В Германия няма много хора, които са толкова известни като Карл, и затова, разбира се, тази информация предизвика голямо раздвижване. Но всъщност да си член на нацистката партия по това време беше напълно нормално - това е истината за историята на Германия “, казва Кайзер.

Авторът на новата биография също отбелязва, че вероятно самият Карл Лагерфелд не е знаел за възгледите на семейството си, когато войната приключва, бъдещият дизайнер е на 11 години. Самият Карл често е говорил срещу крайнодесни политически партии в новини, наречени Karlikaturen, които редовно се появяват във Frankfurter Allgemein.

Карл Лагерфелд се премества в Париж през 1952 г., с обяснението, че се чувства „похабен в следвоенна Германия“. Със слухове, които самият той пуска, започва да си създава ново минало, според което е бил наследник на индустриално състояние.

През 2007 г. дизайнерът заведе дело срещу писателката Алиша Дрейк, която започва да рови в миналото му, описвайки го като човек от „работническата средна класа“. Тогава Лагерфелд заяви, че книгата ѝ „The Beautiful Fall" е нахлуване в личния му живот и поиска авторката да му плати обезщетение и да спре книгата от продажба. Той обаче загуби делото и отчасти, благодарение на съдебните дела, книгата се превърна в бестселър.

Прочети цялата публикация