Адела Пеева: „Мълчание с достойнство" има стойност на документ

Предстои документалният филм на Адела Пеева „Мълчание с достойнство" да бъде показан пред българска публика. Лентата е посветена на един от най-успешните режисьорски тандеми в българското кино – този на Ирина Акташева и Христо Писков. В 60-минутния документален филм се представят неизвестни детайли от историята на българското кино и отношенията между политическия елит и интелигенцията преди 1989 година.
"Мълчание с достойнство" е сред заглавията на „София филм фест“.
Интервю с Ирина Акташева след оттеглянето й от активна дейност е провокирало Адела Пеева да работи по сюжета на филма.
„Бях много изненадана, емоционално бях много въвлечена в разказа на Ирина и си тръгнах от тях с твърдото убеждение, че трябва да направя филм за тази творческа двойка. /…/ Това интервю, което взех, стана основата на целия филм“, разказа Адела Пеева в предаването "Хоризонт до обед".
За българското кино трябва да се говори с достойнство, с уважение, особено за тези творци, които са имали тежък творчески път, смята Пеева. „Това е един поклон, мой поклон от дистанция на времето“, сподели режисьорът.
Във филма се разглежда въпросът за интелектуалната почтеност и творческата съвест. „Тази безкомпромисност, независимо от политическото издевателство на властимащите. Това е актуално и след Ирина, и сега“, подчерта Адела Пеева.
Филмът е бил готов след смъртта на Ирина Акташева, съдържа и последното документално интервю на Стефан Данаилов.
Този филм има стойност и като един документ, обобщи документалистът.Прожекцията на „Мълчание с достойнство" е на 29 септември в кино „Люмиер" в София. Прочети цялата публикация




Стефан Антонов: България влиза в дългова спирала - рекордни заеми за 68 млрд. и фискален резерв на минимума
На стойност почти 400 милиарда евро! Бундесверът се готви за действие с дълъг списък от желани оръжия
14 години по-късно: Валери Божинов се извини на феновете на Спортинг Лисабон
Ще стане ли Украйна за Русия новият Афганистан
Остава ли Европа на заден план? ЕС се стреми да изиграе по-силна роля в бъдещето на Газа
ЦСКА стартира кампания „Армейска памет“
Кипърската църква ще се бори с ниската раждаемост с финансова помощ
Франция разгроми Украйна и си осигури място на Мондиал 2026
Арестуваха ясновидка за предполагаема измама за 50 милиона долара
Силна геомагнитна буря: Северно сияние се появи над България
Столичната община прие най-мащабната реформа в паркирането от 20 години насам
Kia Hypercharge и Eldrive заедно ще зареждат бъдещето на мобилността
Русия обяви, че нейните сили са поели контрол над още две селища
Китайски астронавти се завърнаха с резервен кораб, след като техният бе повреден
Криптовалутата XRP падна с 8% след рекордната транзакция от $214 млн
„Величие“ не влиза в зала: Пеевски вече може да прокара бюджета без ИТН и БСП
Близо 8000 лв. достига основната заплата на депутатите, без добавките за комисии
Адвокат заплашва Мария с отвличане, тя подаде жалба (СНИМКА)
Директор в БФС: Футболистите се нуждаят от подкрепа, а отвсякъде има атаки срещу тях
Собствениците на криптовалути са закупили 4,7 милиарда токена Dogecoin само за две седмици