БНР | 02.10.2020 11:18:15 | 192

СДС, а сега накъде?


Когато наближат избори, по традиция започва да се говори за силна дясна коалиция. Разговорите, които започват, най-често са между отломките на някогашното СДС. Въпреки усилията такава коалиция или не се случва, или не успява да изпълни целите си. За обединение се говори и сега. Възможно ли е то?

От онова СДС, което правеше огромните митинги, силните протести и даваше надежда на хората за по-добър живот, са останали десетина бутикови партии, в това число и самото СДС. Вече се заговори, че и от него са започнали да се късат парчета. Хора от пловдивската структура били отишли в партията на Цветан Цветанов.

„Това е фалшива новина… Реално това са няколко души, които работеха против СДС на местна почва в Пловдив. Още миналата година се самоотстраниха и ние сме щастливи, че не са с нас“, категоричен е главният секретар на СДС Илия Лазаров.

Той вижда бъдещето на СДС в коалиция с ГЕРБ:

„ГЕРБ и СДС е европейското дясно, което отстоява ценностите на България за ориентиране към НАТО и ЕС“.

За първи път в историята си СДС е на грешен път, казва някогашният лидер на сините Мартин Димитров:

„Има смисъл от обединение на демократично мислещите хора вдясно. Най-близо до тази идея е „Демократична България“, но ако тази коалиция не се отвори към гражданското общество, няма да реализира възможния потенциал… Последните години СДС е плътно прилепено към ГЕРБ и забрави нещата, за които демократите сме се борили години насам“.

Смисълът на едно десноцентристко обединение не е свързан със заветната цел някой чичо да стане депутат“, смята Петър Москов, сега лидер на КОД:

„Диагнозата е, че идеологическата безпътица, либералното въртене в кръг, на което ГЕРБ е носител, не може да продължава повече“.

Москов очерта няколко причини за разпада на силната дясна алтернатива, символ на която беше някогашното СДС.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация