БНР | 05.10.2020 08:27:37 | 159

Българка ще участва на среща на високо равнище в Истанбул за проблемите след Covid-19


„В момента всички се вълнуват около проблемите с пандемията. Аз също съм засегната по косвен начин, тъй като съм без работа, и реших да видя как младите хора по света се справят с този проблем и да обменя идеи, социални проекти за отговора на младежта след Covid-19“. Това разказа в предаването „Преди всички“ Антоанета Великова, единствената българка, която ще участва в предстоящата среща на високо равнище за мир, посветена на проблемите след Covid-19, в Истанбул от 15-и до 18-и октомври.

Темата на конференцията е „Преобразуване на отговорите на младежите по отношение на глобалните цели на ООН за устойчиво развитие”. Форумът се организира от Глобалната верига за мир и в него ще се включат 200 млади хора на възраст от 18 до 40 години от целия свят.

37-годишната Антоанета Великова от Велико Търново е лицензиран преводач към Министерството на външните работи в България. Тяще се включи в дискусиите, посветени на образованието в условията на пандемията.

„Дискусиите са на база глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и качественото образование е една от тях. Аз съм била учител по китайски език и ме вълнува темата за образованието. Да видя как хората по света се справят с този проблем и да обменим идеи, и ако мога, да приложа някои от идеите“, разясни Антоанета.

„Образование за мир“, „Глобално гражданство“, „Младежки лидери за социална трансформация“, „Младежка ангажираност в политиката“, „Премахване на неравенството“ и „Предоставяне на възможности на поколенията след Covid-19“ са модулите, по които ще има кръгли маси и дискусии.

Антоанета събира информация за това как се справят сега училищата в областта и в цялата страна, как са били подготвени сградите, как се организират учителите за учебния процес и как те разговарят с децата за Covid-19: 

„По впечатления на учители и ученици, с които разговарям, повечето учители се оплакват от това, че нямат прекия контакт с учениците, контролът е занижен, качеството на преподаване пада. Едно момче в 11-и клас сподели, че усеща, че не обръща достатъчно внимание на уроците си като са онлайн и де факто ти си на компютъра, но не се знае какво още може да правиш там… Минаването на дистанционна форма на обучение стана много рязко. Както всичко беше офлайн, така изведнъж всичко стана онлайн, което създаде много голям стрес. Това не даде нужните резултати. Много трудно става за кратък период от време. Според мен това беше най-големият проблем“.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация