Mediapool.bg | 05.10.2020 11:56:41 | 146

Откриватели на вируса на хепатит С с Нобел за медицина


Американците Харви Олтър и Чарлс Райс и британецът Майкъл Хотън ще си поделят Нобеловата награда за медицина и физиология за откриването на вируса на хепатит С, съобщиха в понеделник от Нобеловия комитет, когато стартира седмицата за обявяване на лауреатите. Хепатит С е вирусно заболяване, което уврежда сериозно черния дроб. По данни на Световната здравна организация в света от хроничен хепатит С страдат около 71 млн. души. Ефективно лекарство за лечението му все още не е открито. Причинителят на заболяването е бил открит през 1989 г., като Олтър, Райс и Хотън са изиграли важна роля за това.

BREAKING NEWS:
The 2020 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded jointly to Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice “for the discovery of Hepatitis C virus.” pic.twitter.com/MDHPmbiFmS

— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2020 Олтър заедно със свои колеги от Националния здравен институт на САЩ са изследвали случаи на хора, които не се възстановявали дори и след кръвопреливане и развивали симптоми близки на познатите още от 1960-те хепатит А и В. Олтън открил, че като се прелее кръв от тези пациенти на шимпанзе, то също се разболяла и така се разбрало, че подобната на другите два вида хепатит болест се предава по кръвен път. Хотън, работейки във фармацевтичната компания Chiron, успява да изолира през 1989 генома на вируса, познат днес като причинител на хепатит C. Финален принос имал Чарлс Райс, тогава учен във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, който през 1997 г. успява да инжектира на шимпанзе генетично създаден вирус, включващ и неизвестен преди регион и по този начин обяснил как може да се стигне до хронична болест. "През март и април се безпокояхме, че дори няма да успеем да изберем лауреати", каза Ларс Хайкенсен, изпълнителен директор на Нобеловата фондация, пред ДПА. Фондацията управлява средствата, оставени от учредителя на наградите, чието име носи. "Ние сме символ на науката, на мира - това са неща, които са много важни сега" - продължи той. Лауреатите тази година ще получат по-големи парични премии. За всяка награда са предвидени 10 милиона крони (1.1 милиона долара), в сравнение с 9 милиона крони предишните години. Заради пандемията наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни. Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм. Ограничен брой гости ще бъдат поканени на церемонията на награждаване на Нобеловия лауреат за мир в Осло, макар че още не е ясно дали самият награден ще присъства. Нобеловата седмица започва както обичайно с наградата за физиология или медицина. През следващите дни ще бъдат обявени наградите за физика, химия, литература. Нобеловата награда за мир ще бъде обявена в петък, 9 октомври, в Осло. Икономиката, която не е сред оригиналните награди, е на 12 октомври. Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел.

Прочети цялата публикация