БНР | 10.10.2020 07:58:37 | 191

Проф. Здравко Попов: Изборите в САЩ ще имат голямо значение за световния ред


„Виждам колко предпазлива е Европа при взимането на решения за каквото и да е било. Има някакво очакване за това кой ще победи в битката за властта в Белия дом, за да се предопредели начинът, по който ще се развива Европа. Ако това е консерваторът Доналнд Тръмп, ще говорим за силно присъствие на консервативни тенденции, ако Джо Байдън победи, може да се говори за известно възстановяване на спокойствието в Европа“. Това каза пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат, президент на Института за публична политика.

Според него това ще се отрази и върху другите големи играчи – Китай, Русия, Израел, Турция.

Изборите в САЩ ще имат голямо значение за световния ред и всички са вторачени в тази битка и не бързат за стратегическите си решения… Ясно е, че Китай се оформя като стратегическия противник на САЩ, не толкова Русия, ако Тръмп е на власт. При идване на Байдън на власт е възможно да се възстанови старият враг на власт. Америка не може да живее без голям противник“.

В предаването „Събота 150“ проф. Попов допълни:

„Битката между Китай и САЩ е голямата битка за Европа. Европа е теренът, на който се срещат големите интереси на тези две сили. Европа е много важен тест относно глобалното позициониране на една от двете страни. Европа е фокусът на битката между Китай и САЩ“.

Проф. Здравко Попов коментира предпазливостта на Европа спрямо това отново да наложи карантина заради надигащата се втора Covid-вълна:

„Една такава стъпка би унищожила възможността на Европа да се върне на големия икономически пазар и да бъде сериозен играч. Възстановяването на извънредното положение би било проява на европейска слабост, а не на сила. Тук няма героизъм. Ако европейските институции се опитат да повлияят за налагането на общоевропейски стандарт на извънредно положение, ще предадат и малкото властови възможности на националните държави. Проблемът е и политически“.

Интервюто с проф. Здравко Попов можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация