БНР | 13.10.2020 12:48:35 | 277

Туроператори искат гратисен период за връщане на парите


155 млн. лева под формата на кредити или грантове са необходими за оцеляването на туроператорските фирми, които след март следващата година са длъжни да върнат парите на клиентите си за неосъществените пакетни пътувания в резултат на кризата с коронавируса. Това съобщиха от браншовите организации на пресконференция.      

Паричният поток, който се осигурява от туроператорската дейност, възлиза на 3 млрд. лева годишно. Голяма част от средствата на туроператорите са предоставени като депозити към контрагенти - хотели, авиокомпании, превозвачи, поясниха представителите на бизнеса.

Заради това, че туроператорите на практика са с нулев оборот в момента и както входящият, така и изходящият туризъм са почти замрели, туроператорите не могат да възстановят нужните им средства за срок от година, след която ще трябва да възстановят парите на клиентите си за неосъществените пакетни пътувания.

320 хиляди туристи са депозирали частично или напълно пакет за туристическо пътуване при туроператор, посочи Байко Байков. По данни на браншовите организации от сумите, които се дължат на клиентите за неосъществените пътувания, над 60% са получени като ваучери. Около 35% от клиентите си искат парите обратно.

Сумата от 155 млн. лева ще бъде достатъчна на фирмите, за да се справят в ситуацията и да продължат да работят. Румяна Балтова поясни:

„Кредитният продукт, който искаме, е в рамките на три години да имаме гратисен период, максимум до 3% лихва и възвръщаемост между 5 до 7 години“.

Фирмите не могат да получат одобрение за кредит, подчерта още Балтова:

„Българската банка за развитие раздава кредити, т.нар. „300 000“, които минават през търговските банки, 10 на брой. Тъй като вече не работим седем месеца, имаме нулеви приходи. Ставаме неплатежоспособни за банките и сме отпаднали от варианта да бъдем кредитирани“.

Според Павлина Илиева мярката 60/40 действа за туроператорите така:

Програмата беше подпомагаща в началото, докато си мислехме, че имаме три месеца извънредно положение и приключваме. В момента тази програма за по-голямата част от нас, които си запазиха персонала, в момента е капан. За прекратяване на програмата трябва да се задържи персоналът три месеца на 100% изплащане на заплатата. Нулев бизнес от март досега, за него никой не казва как се вадят 40% и как се плащат. Те продължават да се плащат, защото не може да се прекрати 60/40“.

Субсидията от 35 евро на седалка за чуждестранните туроператори беше отпусната късно, посочи Венцислав Кръстев:

„Тази субсидия действа до края на годината, сега е моментът да бъде продължена и при някои условия трябва да бъде премахната горната граница. Досега имаше капак – даден туроператор можеше да използва 23 500 седалки, което е крайно недостатъчно за големите туроператори, които са наши членове. Тези 35 евро не са подарък за туриста, а пари, инвестирани директно в нашата икономика“.

В последните месеци има фирми, които са спирали работа, но няма фалирал туроператор. В ситуацията на спиране на пътуванията всички фирми си прибраха туристите, подчерта Павлина Илиева.

Туроператорите ще инициират създаването на туристическа полиция с цел спиране на извършваните нерегламентираните пътувания, от които освен че не се внасят данъци, злепоставят туроператорска дейност.

Прочети цялата публикация