БНР Стара Загора | 15.10.2020 05:45:46 | 174

Вместо детски надбавки за всички – данъчни облекчения за семействата


Предложението всички семейства да започнат да получават месечни помощи за отглеждане на дете без оглед на доходите на родителите, е неразбиране на социалната политика, то има ниска полезност и неефективност на изпълнението. Така коментира за Радио Стара Загора решението за детски надбавки за всички Зорница Славова - старши икономист социална политика и образование в Института за пазарна икономика.

Предложението е за 40 лв. при едно дете, 90 лв. при две деца и 135 лв. при три деца, и по 20 за всяко следващо. По разчети това ще струва на държавата близо 700млн.лв. Много по-ефективно би било да се помисли например за данъчни облекчения на семействата, допълни Зорница Славова.Месечните помощи за отглеждане на дете са целева подкрепа и като такава следва да достига до най-нуждаещите се, да оказва реално влияние върху условията на живот и да предотвратява социалното изключване. Ако всички получават еднаква сума, нито една от тези цели няма да бъде постигната, а широката база ще елиминира напълно идеята за целево подпомагане, превръщайки мярката от социална в демографска, каза още икономистът. 

Тя посочи, че досега именно тази програма е определяна като най-неефективна в социалното подпомагане. В този смисъл разширяването ѝ и обхващането на всички деца ще доведе до още по-голямо намаляването на полезността ѝ.

В голяма степен изпълнението на тази мярка ще се изразява в събирането на пари от данъкоплатците, завъртането им през административния апарат (с изплащане на заплати на чиновниците, загуби заради неефективности, пренасочване на средства и/или корупция) и връщането на остатъка обратно при гражданите. Тогава това абсурдно преразпределение от и към една и съща група би могло да се замести например от данъчни облекчения на семействата, допълни Зорница Славова. 

По думите ѝ в най-добрия случай правителството трябва да се стреми политиките му да създават условия за бърз ръст на икономиката, заетостта и доходите, а не към повече харчене. Допълнителните средства и усилия могат да се насочат в много други дейности, които реално ще подобрят живота на семействата - от детското здравеопазване и образованието (включително осигуряването на места в детските ясли и градини) до здравословно хранене и спорт, например. В сегашната ситуация ако просто се раздадат по малко пари на всички без оглед на това, което се постига, още веднъж ще се пропусне възможността за по-ефективно социално подпомагане и предотвратяване на социалното изключване на децата в най-уязвимите семейства.

Цялото интервю с експерта чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация