Ще станат ли Тръмп и Путин миротворци

Напрежението в САЩ нараства все повече. Социолозите отчитат спадане на подкрепата за Доналд Тръмп, а екипът му явно търси „печелившия ход“. Естествено, това ще бъде и най-неочакваната стъпка – подобряване на отношенията с Русия. Така президентът ще изглежда като „далновидния политик“, укротителя на Владимир Путин и най-вече миротвореца.
Тази седмица изтече информация, че съветници на двамата големи вече водят разговори за подновяването на Договора за съкращаване на нападателното стратегическо въоръжение, или казано на човешки език – ядрените оръжия.
Ходът изглежда странен, още повече че в края на 2018 година самият Тръмп изтегли САЩ от друго изключително важно споразумение, което ограничава ракетите със среден и малък обсег:
„Русия нарушава споразумението. Те го нарушават от много години и не знам защо президентът Обама не ни изтегли. Няма да ги оставим да нарушават ядрено споразумение и да правят забранени оръжия. Ние останахме в договора и го уважаваме, но Русия не. Ще се изтеглим и ще започнем да правим тези ракети, освен ако Русия и Китай не дойдат при нас и ни предложат всичките да действаме разумно“.
Всъщност и хлябът, и ножът са в Тръмп. Ако реши той може да се върне обратно в договорите и САЩ ще изглеждат силната страна, а той ще бъде „миротворец“.
За обикновените американци Русия ще бъде отново победения злодей, а истината е, че Америка винаги е била страната, която трябва да бъде убеждавана да започне разоръжаване.
Днес малко хора помнят, че след като светът е на крачка от ядрена война по време на Карибската криза през 1962 г., точно в Съветския съюз започва движението за ограничаване на атомното оръжие.
Академик Андрей Сахаров започва борбата срещу опасността от глобално унищожение още в началото на 50-те години. Той е един от създателите на водородната бомба и поради това е напълно наясно с възможностите на своите творения. Неговото влияние върху съветското ръководство довежда и до инициативата за подписването през 1963 година от СССР и САЩ на договор, който ограничава провеждането на опити с атомно оръжие.
В началото на 70-те години СССР за първи път изпреварва САЩ по количество ракети. Независимо от това, по инициатива на съветското ръководство през 1969 година в Хелзинки започват преговори за спиране на надпреварата във въоръжаването. Те довеждат до голямото споразумение известно като САЛТ-1 подписано през 1972 г. С него се ограничава количеството на зарядите, които имат суперсилите и системите за противоракетна отбрана. По-късно, през 1979 година, е подписан и втори договор, който трябва да ограничи всички ядрени оръжия. Сенатът на САЩ отказва да го ратифицира заради съветското навлизане в Афганистан. През 1986 година президентът Рейгън изтегля Америка и от първото споразумение.
Големият пробив в противопоставянето идва отново от Москва и е постигнат от един от най-противоречивите политици – Михаил Горбачов. Въпреки че много хора не го харесват, той дава на света много възможности. Благодарение на едностранни отстъпки от страна на СССР на 8 декември 1987 година е подписан договорът за забрана на ракетите със среден обсег на действие, които застрашават сигурността на цяла Европа.
„Драги другари, ние свързваме перспективата на нашето развитие с мирното бъдеще на човечеството. Предстои да се направи още много, за да имаме свят без оръжия. Свят, в който в отношенията между народите ще господстват уважението, разбирателството и сътрудничеството. Ние направихме важни стъпки в тази посока“, казва Горбачов в изявление по телевизията.
Година по-рано, на 15 януари 1986 година, съветският ръководител излиза с програма, според която СССР могат да започнат унищожаване на ядрения си потенциал, ако САЩ се присъединят също. Горбачов предлага към 2000 година в целия свят да бъде унищожено атомното оръжие. Роналд Рейгън не само отхвърля тази идея, но и продължава да развива проекта си за извеждане на войната в Космоса. В Русия и СССР много хора смятат Горбачов за предател, защото изтегля съветските войски от Германия и прибира ракетите в страната си, но с тези стъпки той ограничава и ходовете на САЩ. Вашингтон не може да продължи ядрената си програма, без да изглежда агресор.
Истината е, че до момента ние продължаваме да живеем в свят, който е на ръба на унищожението, тъй като всеки момент някой луд може да натисне червеното копче. Така че възможността, която ни отварят американските избори днес, е огромна. Това не означава, че Тръмп или Путин ще са миротворци. За съжаление, те се интересуват само от своето място в световната политика. Важното е, че може да имаме спад в нарастващото напрежение, а това е добре за България и за Европа. Иначе, ние ще бъдем бойното поле на ядрената война между САЩ и Русия. Добре е да го разберем и да търсим своя път, без да слугуваме на големите господари.
Прочети цялата публикация




Зеленски е готов да се срещне с Путин в Будапеща
Путин е поискал Украйна да се изтегли от Донецка област: как би могло да изглежда мирното споразумение
Тревога в Украйна: Тръмп оказва натиск на Зеленски да сключи споразумение
Тръмп: Казах на Зеленски, че е време за край на убийствата и за сделка. Да спират огъня там, където са!
Бивш служител на ЦРУ: Украйна копнее НАТО да стане пълноправен участник във войната
Кирил Дмитриев от Вашингтон: Санкциите ще доведат единствено до поскъпване на горивото на бензиностанциите в САЩ
Как Путин и придворните му си навлякоха гнева на Тръмп
Володимир Зеленски: Мир се постига с натиск върху агресора
Мария Захарова: Западът започна информационна кампания за отмяна на срещата между Тръмп и Путин
След отмяната на срещата в Будапеща? Специалният пратеник на Путин пристигна в САЩ
Общо 48 са сертифицираните участъци за измерване на средна скорост
Обобщени резултати от специализираната полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата за периода от 17 до 23 октомври
До понеделник за ремонт се ограничава движението в изпреварващите ленти при 105-ти км на АМ Тракия
Димитровска задушница е – ден на памет, вяра и връзка между живи и покойници
Русия с поредна среднощна атака срещу Киев, има ранени
Тръмп: Ще обсъдя със Си Дзинпин войната в Украйна, искам да ми помогне с руснаците
Почина тайландската кралица Сирикит
Имен ден на 25 октомври празнуват Анастас, Анастасий и Анастасия – честито!
САЩ настояват за отворен процес при избора на нов генерален секретар на ООН