БНР | 19.10.2020 13:49:29 | 109

Кулинарията помага на дивите животни и доброволците, които ги спасяват


Поредица от готварски курсове Иван Жеков помагат на благородната цел на фондация „Дивите животни“ за създаването на спасителен център.

Никой не си представя колко много пострадали диви животни има ежедневно, докато не навлезе в тези води, не го види с очите си, не го съпреживее. Огромен процент от животните, които попадат в човешки ръце и имат нужда от помощ, са пострадали заради човека, пряко или косвено. Това не е естествен подбор, не е обичайната естествена смъртност в природата, заявяват от организацията.

„Вече 7 години лекуваме животни, приютени в сградата на ветеринарна клиника „Добро хрумване“, оттам помагат и с лекарски труд, разказа пред Радио София Стефана Попова от фондация „Дивите животни“. – „Вече имаме толкова много животни, че има нужда от самостоятелна сграда, където те да бъдат прпиемани и да им се изградят клетки за постепенна адаптация към живота навън.“

Годишно по около 3000 животни преминават през фондацията и броят се увеличава.

„На нас ни е трудно да се справяме без подкрепа, защото дейността ни изцяло се извършва от доброволци“, допълва Стефана Попова.

Малко хора знаят, но не всеки ветеринарен лекар има право да лекува диви животни. Към регионалните инспекции по околната среда и водите съществува т.нар. зелен телефон, на който граждани могат да подават сигнали за защитени диви животни в беда. Ато видовете са обект на ловуване, сигналите се подават в горските стопанства.

От фондацията са си поствили за цел е съберат 154 хиляди лева, от които 67 000 – за най-важната част – лечебницата. Засега обаче събраната сума е едва около 10% от нужната. 

Чуйте разговора на Лъчезар Христов и Антония Каменичка със Стефана Попова, за да научите още подробности по темата и как можете да помогнете.

Прочети цялата публикация