БНР | 19.10.2020 15:00:43 | 192

Доц. Венелин Шурелов: Философията преминава през различни писти на идейно ниво


Философията преминава през различни писти на идейно ниво. Правя събирателен образ на обществото, на държавата, на начина, по който всички функционираме като една система… Говорейки за едно художествено произведение като за система, това означава свободен начин на функциониране на това произведение отвъд контрола на автора, отвъд фиксацията в материал и във форма. Предлагам едно произведение, което ще се самоактуализира, което ще се променя и ще се развива успоредно с нас в продължение на година“. Това сподели пред БНР преподавателят в Националната художествена академия доц. Венелин Шурелов. Той е автор на огромната инсталация, издигната на мястото на бившия мавзолей на Георги Димитров.

13-метровата фигура е наречена „Един човек“ и официално ще бъде представена на 1 ноември. Арт инсталацията представлява видеостена от 42 LED дисплея и тежи 8 тона. Проектът е финансиран от програма „Навън“ на Столичната община за над 81 хиляди лева.

Конструкцията ще излъчва динамично визуално съдържание, генерирано от специално създаден компютърен алгоритъм. Електронното тяло ще съчетава видеолупове от камери за видеонаблюдение, разположени около него, генеративни визуализации и текст.

Доц. Венелин Шурелов е съосновател и преподавател в магистърска програма „Дигитални изкуства“ в Националната художествена академия. Той е автор на интерактивни инсталации и пърформанси, някои от които „Машина за рисунки“ (2005), „Стрелбище“ (2012), както и „Ротор“ (2016). В навечерието на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през декември 2017-а година две от сградите на Съвета в Брюксел имаха българска декорация, като ръководител на проекта беше доц. Шурелов.


В предаването „Нещо повече“ доц. Венелин Шурелов допълни:

Стойността на инсталацията ще се определи от нашата ценностна система. За някои ще представлява купчина желязо, за други ще маркира важен етап от развитието ни като общество, способно да генерира подобни мащабни проекти, синхронни на света, какъвто е, безвъзвратно различен от миналото, ангажиран повече от обществените и социалните каузи. Изкуството и технологиите имат поне 70-годишна интензивна взаимност, но на нашата география имаме нужда да наваксаме в тези процеси“.

Интервюто с доц. Венелин Шурелов можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация