БНР | 20.10.2020 10:10:02 | 219

Какво се случи в света на шоубизнеса и културата през изминалата седмица


Европейските филмови награди ще бъдат представени във виртуален формат от Берлин, съобщиха организаторите. Церемонията, 33-ата поред, ще бъде изцяло онлайн, без публика и ще се излъчи на 12 декември от германската столица, където е базирана Европейската филмова академия. Тя ще се излъчва на сайта на наградите и в профилите на академията в социалните мрежи. Номинациите ще бъдат огласени онлайн на 10 ноември съвместно с Европейския филмова фестивал в Севиля, Испания, дългогодишен партньор на Европейската филмова академия.

А на 12-ото издание на филмовия фестивал „Люмиер” в Лион бяха показани премиерно 23 от лентите, предвидени за излъчване на „Кан”, който беше отменен заради пандемията. Фестивалът „Люмиер” е поклон към класическото кино, но включва и по-съвременни творби. Наградата „Люмиер” получи режисьорът Жан-Пиер Дарден и брат му Люк – продуцент. Присъстваха американският режисьор и сценарист Оливър Стоун, който представи обновена версия на филма „Роден на четвърти юли” и мемоара си „В преследване на светлината”. Свои продукции в Лион представиха и актьорът и режисьор Виго Мортенсен, датският режисьор Томас Винтерберг и актьорът Мадс Микелсен. Ето какво споделиха френската актриса Еманюел Дево и режисьорът Тони Гатлиф:

„Винаги е удоволствие да бъда на фестивала „Люмиер”. Тук съм всяка година. Сега чувството е като на ново начало. И тъй като това е фестивал без конкурсна програма и същевремено съживява наследството на киното, е удоволствие да си тук, без да се състезаваш.”

„Когато ходя по улицата и наблюдавам хората, усещам депресията, наистина. А нашата работа е срещу това. Каним хората да отидат на кино и да гледат филми, с целта да се почувстват добре и да забравят за негативните неща.”


Галерия в Москва изложи автографи на холивудски звезди, спортни герои и литературни гении, които са достъпни за покупка. В експозицията са включени автографите на Дженифър Анистън и Пиърс Броснан, включена е подписана от Даниел Радклиф вълшебна пръчица, както и ръкавицата на Фреди Крюгер от филмовата поредица „Кошмари на Елм стрийт”. Изложено е и първото издание на „Война и мир” с подписа на Лев Толстой. Един от любимите експонати на Иля Слуцкий, съосновател на проекта, е писмо на писателя Антоан дьо Сент-Екзюпери:

„В това писмо Екзюпери обсъжда с приятел смъртта на свой друг близък приятел. Той е загинал в самолет по време на въздушно нападение от италиански изтребител през 1942-а по време на Втората световна война. Това писмо има и историческо значение и за всеки фен на автора то е много сериозно.”

Слуцкий твърди, че не е невъзможно скъпо да се купят подобни неща и казва, че автографите имат много силна стойност за онези, които ги получават:

„Не е скъпо да се създаде мини-музей вкъщи с нашите експонати. Ако искате да си купите оригинални творби на Пикасо или Дали, ще бъде много по-скъпо, стотици пъти по-скъпо. А всъщност тези неща впечатляват много повече. Доста често клиентите ни споделят, че при връчване на подаръка, получателите се разплакват. Включително възрастни въже, тъй като тези неща имат връзка с детството, израстването и родителите им.”

Силно е присъствието на величия от света на спорта в колекцията. Има автограф на Майк Тайсън, подписани тениски от Пеле, Меси и Роналдо. Представена е и рокля на Мадона. Колекционерът Вашик Мартиросян планира да отвори музей на автографите:

„Хората коват историята. Спомням си, че когато бях дете и учихме история ни преподаваха, че нещо е станало някъде. Но всъщност всяко действие, всеки ход е предприет поради специфичните участници. Всичко в този свят се променя заради личностите. Така че това ще бъде един музей на личностите, който, освен всичко, ще разкрива и историята на човечеството.”

Една от най-големите частни колекции на мраморни скулптури от епохата на Древна Гърция и Древен Рим беше изложена в Рим. 90 творби от "Колекцията Торлония" бяха представени на публиката в наскоро обновената Вила Кафарели. Тя е част от музейните пространства на Капитолийския музей в непосредствена близост до Римския форум, който е бил туптящото сърце на Вечния град. Кураторът на изложбата Салваторе Сетис:

„Когато ги видях за първи път емоцията беше голяма, защото познавах повечето от творбите от книгите, но не ги бях виждал на живо и бях изключително впечатлен. С другите творби, заедно с изложените сега, може да направим още 7, 8, дори 15 експозиции. Сега избрахме тези тук, защото те сами по себе си показват защо Торлония е колекцията на всички колекции.”

"Колекцията Торлония" е считана за една от най-крупните частни сбирки в света в областта на класическото изкуство. Тя включва мраморни бюстове, барелефи, саркофази и статуи. Дело е на римския аристократ от XIX век принц Алесандро Торлония и е била попълвана от археологически находки, направени при разкопки в  различните имения на кралската особа. Изложбата ще продължи до 29 юни.

Мюзикълът "Jagged Little Pill'', базиращ се на едноименния албум на певицата Аланис Морисет от 1995-а, се сдоби с 15 номинации за театралните награди "Тони". Сред темите в рок мюзикъла са сексуалното посегателство, зависимостта от наркотици и овластяването на жените.

Театрите на Бродуей обаче остават затворени до лятото на 2021-а заради пандемията, а театралният сезон тази година също беше драстично съкратен. Освен "Jagged Little Pill'', за най-добър мюзикъл са номинирани и "Мулен руж: Мюзикълът" и „Тина: Мюзикълът за Тина Търнър”. 

С номинации са и няколко холивудски актьори, сред които Джейк Джиленхол и Том Хидълстън. Церемонията за наградите "Тони" ще се излъчва дигитално, но все още не е насрочена дата. Обикновено тя се състоеше през юни. 

„Какво, да не си помислихте, че няма да има награди „Тони”? Разбира се, че ще има. Само, че ще бъдат малко по-различни. Историята ни е показала, че в центъра на всяко велико общество е театърът. Театърът е бил и винаги ще оцелее”, заяви носителят на „Тони” Джеймс Монро Игларт.

Соул легендата Стиви Уондър напусна звукозаписната си компания "Мотаун" след продължило близо 60 години сътрудничество и издаде две нови песни за първи път от четири години. Уондър издава новите си парчета в рамките на договор, сключен с лейбъла "Рипъблик рекърдс", който е част от "Юнивърсъл мюзик груп". 70-годишният изпълнител създава и собствен лейбъл "So What The Fuss Music". И двете нови песни, издадени от Стиви Уондър, са плод на съвместна работа. Парчето "Where Is Our Love Song" е записано в сътрудничество с Гари Кларк младши, а "Can't Put It in The Hands of Fate" - с рапърите Рапсоди, Кордей, Чика и Бъста Раймс. Той също така разкри, че планира да ги включи в нов самостоятелен албум „Through the Eyes of Wonder“. Всички средства от продажбата на "Where Is Our Love Song" ще бъдат предоставени на организацията с нестопанска цел "Да нахраним Америка".

А хип-хоп звездата Пocт Мaлoун cтaнa нocитeл нa нaй-мнoгo oтличия нa музикaлнитe нaгрaди нa cпиcaниe Billbоаrd за тaзи гoдинa. Мaлoун имаше 16 нoминaции и пoбeди в 9 кaтeгoрии, cрeд кoитo и нaй-вaжнaтa - тoп изпълнитeл нa гoдинaтa. Тoй бeшe oтличeн cъщo в кaтeгoриитe зa нaй-дoбър рaп aлбум, зa нaй-дoбър изпълнитeл oт мъжки пoл и зa нaй-дoбър рaп изпълнитeл. Младата поп сензация Били Aйлиш получи три призa - зa нaй-дoбър нoв изпълнитeл, зa нaй дoбрa изпълнитeлкa и зa тoп aлбум в клacaциятa "Билбoрд 200". Най-добър продаван изпълнител стана Лизо. Лил Наш Екс отнесе четири награди за хита си „Old Town Road“. Хари Стайлс беше отличен за постижения в класациите. Наградата на феновете отиде при корейците BTS, а призовете за най-активна и успешна дейност спечелиха Пинк и сър Елтън Джон. Артистите получиха статуетките си с шест месеца закъснение и на церемония без публика. Сред вълнуващите моменти бeшe изпълнeниeтo нa Джoн Лeджънд нa пeceнтa "Nеvеr Brеаk". Тoй пocвeти пaрчeтo нa cъпругaтa cи Криcи Тейгън, кoятo нacкoрo нaпрaви cпoнтaнeн aбoрт.

Прочети цялата публикация