БНР | 24.10.2020 10:54:55 | 353

Добре дошли в дигиталната диктатура


Представете си, че живеете в свят, в който няколко глобални конгломерата са монополизирали целия пазар и пейзаж на информация, а техните служители се вживяват в ролите на технологични богове и императори, призвани да решават вместо вас какво може и не може да знаете. Какво може и не може да прочетете, чуете, видите. Какво може и не може да пишете, споделяте, а накрая... и да мислите.

Представете си, че няма нужда да си представяте. Това е тук и сега. В момента. Добре дошли в Дигиталната диктатура на най-влиятелните компании в историята на човечеството. Една стряскащо реална версия на киберпънк, neo noir антиутопия, в която съмнителна колекция от безлики и радикализирани корпоративни слуги контролират и манипулират световния поток на информация, кастрират идеи, промотират правилните разкази за света и заглушават всичко, което може да оспори избраната от тях идеология.

Гугъл, Фейсбук, Туитър, Епъл, Амазон... трилиони долари стойност, милиарди хора, които са синхронизирали целия си живот с фирмения ритъм на цифровите колоси.

Стремителният възход на технологиите, дигиталното смаляване на света и преместването на почти цялото човешко общуване в едва няколко сайта и платформи зарази шепа офисни „офицери от културните войни“ на XXI век с божествен комплекс и месиански бесове.

От години тези сляпо повярвали си „господари на вселената“ тихо работят за създаването политически и партийно ориентиран и форматиран информационен пейзаж.

Ала епичен скандал в разгара на настоящата президентска кампания в САЩ зрелищно сигнализира, че една линия окончателно е премината. Граница, от която няма връщане назад.

Туитър и Фейсбук решиха да цензурират статия на американски вестник с 200-годишна история, в която се разкриват потенциални корумпирани схеми и търговия с влияние на семейството на бившия вицепрезидент и настоящ кандидат за президент Джо Байдън. Ню Йорк Поуст публикува имейл кореспонденции на неговия син Хънтър Байдън, от които става ясно, че преди години той е уреждал срещи на представители на украинската газова компания Бурисма с баща си и тогавашен вицепрезидент на САЩ Джо. Хънтър съмнително е бил назначен в борда на украинската газова компания – назначение, някак си съвпандало с идването на администрацията, в която баща му е втория човек след президента.

Хънтър Байдън, който има дългогодишна и добре документирана история на злоупотреба с твърда дрога и всевъзможни други скандали и изцепки, явно е забравил свой лаптоп в магазин за поправка на компютри и дори не го е потърсил. Сега хиляди мейли и снимки документират и насочват вниманието към изобилие от възможни злоупотреби с власт на наистина най-високото ниво на американската и

международна политика. Намесени са уволнен след натиск от Байдън украински прокурор, бизнесмени, олигарси, китайски интереси, капитали и политически лостове за влияние. Корупция като за бестселър и блокбастър.

Но... часове след излизането на материалите в Ню Йорк Поуст, създаден от един от бащите основатели на американската нация Александър Хамилтън през 1801-а, технологичните гиганти предприемат безпрецедентна и историческа акция по цензуриране на двувековната медия.

Статията за корупцията на Байдън е блокирана в платформите. Профилите на медии и официални лица са заключени след опит за споделяне на разкритията. Вестникът получава забрана да публикува линкове в Туитър. Фейсбук ограничава разпространението на материала със скандала.

Дори в лично съобщение не бе възможно да препратиш статията в тези платформи – линкът е блокиран. Никога досега нищо подобно не се е случвало в такъв мащаб и с такъв залог.

Разкрития за потенциална корупция на вицепрезидент, който може да стане президент на най-могъщата страна в света след броени дни, са блокирани и цензурирани от най-могъщите информационни корпорации в историята на човечеството.

Обяснението на техно мастодонтите е потресаващо – материалът бил резултат от „хакната“ информация и не е потвърден по всички официални канали.

Ако те прилагаха този стандарт към всичко, нито една експлозивна история нямаше да види бял свят, нито едно разследване нямаше да бъде допуснато на техните – уж публични и неполитизирани - платформи. Те с радост промотираха нерегламентирано получената информация за изтеклите данъци на Доналд Тръмп, който в началото на ноември ще се изправи срещу Байдън на изборите.

Години наред тези компании разпространяваха отдавна доказаните като фарс истории за „руския заговор“ за американските избори от 2016-а и какви ли още не абсурдни манипулации. Но сега решиха да блокират достъпа до реална история за реална корупция. Медиите отново се разкрещяха за „руска дезинформация“, стъпили върху точно нула доказателства.

Засега фактите сочат другаде – корупция с бранда Байдън. Но това са неудобни факти. Факти за блокиране и манипулиране от технологичните гиганти, които се пръскат по корпоративните шевове от официални дарители на кампанията на Байдън и служители, които чакат за позиции в евентуалната му бъдеща администрация.

Това е скандал за историята, но само ако историята остане извън обхвата на новата дигитална диктатура. А това ще е трудно.


Прочети цялата публикация