БНР | 31.10.2020 11:51:41 | 322

Тръмп и Байдън между гласовете на милениалите, поколението Z и жените

Пътят на Доналд Тръмп към победата минава през Средния запад. Ето защо вчера той беше в Уисконсин и в Минесота. Но надеждите на президента да спечели отново щатите, които му осигуриха триумф през 2016-а -Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин, намаляват с всеки изминал ден. Именно в тези три щата Covid-19 не спира безмилостното си настъпление и кара избирателите да се концентрират върху мерките срещу пандемията. И именно тези хора в момента остават глухи за реториката на Тръмп за Covid-19:

„Много скоро ще има безопасна ваксина и вие ще я получите моментално. Тя ще заличи вируса и ще се оправим, знаете това“.

От другата страна Байдън продължава да насочва вниманието върху Covid-19 и да показва, че тези избори са референдум „за“ или „против“ Тръмп, и най-вече „за“ или „против“ начина, по който той се справя с пандемията:

„Колкото по-дълго управлява, толкова по-безразсъден стана. Стига толкова“.

Проучванията според „Риъл Клиър Политикс“ показват, че Байдън води с 5,6 на сто в Пенсилвания, 6,8 в Уисконсин и 7,9 в Мичиган. Разпространението на коронавируса в Средния запад, където студеното време кара хората да стоят повече на закрито, кара Тръмп да разчита на други части от страната - т.нар. „Слънчев пояс“ - Флорида, Аризона, Северна Каролина и Джорджия. И в слънчевите щати Тръмп изостава след Байдън, но с по-малка разлика. Флорида -емблематичното бойно поле на президентските надпревари в Съединените щати, вече излезе със салса песен в подкрепа на Тръмп.

Но дори пандемията не може да попречи на един решаващ фактор в президентския вот тази година - гласът на младите, така наречените „милениали“, родени от 1981 година до средата на 90-те, и поколението „Зет“ - родените след 1996 година. Няма много изследвания за поколението „Зет“. Те едва започват да се оформят като група.

Проф. Елизабет Мато ръководи Центъра за политическо участие на младежите към Университета „Ратгърс“ в Ню Джърси.

„Но причината, поради която са от значение в политиката, е една. Те са много - 88 милиона милеанили и представители на поколението „Зет“. Само заради броя им могат да имат драматичен ефект върху политическия процес“.

Пандемията спусна допълнителни бариери за гласа на младите в Съединените щати, които по традиция не са активни на избори. Едва 43 процента от американците на възраст между 18 и 24 години гласуваха през 2016 година.

„Проучване на Института по политика към Харвард показва исторически интерес сред младите избиратели, ентусиазъм за гласуване. Дни преди вота виждаме достатъчно показатели, че младежите ще повлияят сериозно на резултата и пандемията не може да ги спре да дадат своя глас“, допълни проф. Мато.

Изследването на Харвард показва, че младите американци са също толкова ентусиазирани да гласуват, колкото и през 2008 година, когато Барак Обама стана първият чернокож президент на Съединените щати. А проучванията сочат, че Джо Байдън се радва на подкрепата на 65 процента от младите, а Тръмп - само на 25 на сто. Това, обаче, не означава, че младите американци са привлечени толкова от Байдън, по-скоро са по-ляво ориентирани политически, твърди професор Мато. Не случайно и Байдън се опитва да ги спечели така.  А за да достигнат политическите послания до тях, се изискват нови умения.

„Милениалите, поколението „Зет“ принадлежат на дигиталния свят. Те са израснали в ерата на интернет и социалните мрежи, които просто са неразделна част от живота им. И това характеризира не само тяхното усещане за взаимна свързаност, но също и скоростта, с която реагират на случващото се около тях. Те очакват бърза реакция и от политиците“.

Именно милениалите и поколението „Зет“ стояха зад Марша на нашия живот - шествие срещу насилието с оръжия, те стоят и зад движението „Изгрев“, което се фокусира върху борбата с климатичните промени. Стават все по-активни политически, с много по-ясна гражданска позиция, а изборната им енергия едва ли ще бъде видима само на 3 ноември. И докато Байдън, макар подкрепян от тях, ще трябва да се учи как да работи с тази нова електорална маса, Тръмп има друг проблем, който изглежда непреодолим - жените.


Преди четири години жените от предградията, или така наречената „средна класа“ в Съединените щати, дадоха шанс на Тръмп. Признаците, че той губи подкрепата им бяха видими още на междинните избори за Конгреса през 2018-а, когато те масово гласуваха в синьо - за демократите. Сега жените от предградията или ще гласуват за Байдън, или няма да гласуват въобще, сочат проучванията на общественото мнение.

Кристина Уолбрехт е професор по политология, а тази година издаде книга, посветена на 100-годишнината, откакто жените в Съединените щати имат право да гласуват:

„Не би било преувеличение, ако кажем, че причината Доналд Тръмп да се обръща към жените от предградията е, че това е част от по-мащабна стратегия. Едновременно се опитва да си върне обратно подкрепата на белите жени с висше образование и се опитва да запази белите необразовани жени в републиканския лагер. Проучванията показват, че има проблеми и на двата фронта“.

Причината тези жени от предградията да се обърнат срещу Тръмп не са една и две -сексисткото му поведение, политиката му за разделяне на децата от родителите мигранти. А стратегията му към тези жени е отживелица- освен сигурност, обещава да върне мъжете им на работа.

„Оказва се, че точно както мъжете и жените гласуват за собствените си икономически интереси. За тях е много по-вероятно да намерят работа в сектори като здравеопазване, образование, социални дейности. Те виждат колко важни са тези сфери. Разбират, че политическият им интерес е свързан с тях“, каза още Уолбрехт.

Фактът, че Байдън има до себе си жена кандидат за вицепрезидент не му помага особено, твърди професор Уолбрехт:

„Като цяло жените не гласуват за жени кандидатки, особено на президентски избори. Една републиканка няма да гласува за жена от Демократическата партия, само защото е жена. Същото важи и за мъжете -те не гласуват за мъже, само защото са от един и същи пол. Това е важно да се отбележи. Освен това кандидатите за вицепрезидент по принцип не са решаващи за изхода от вота“.

Тиера Стюарт е част от надпартийната организация IGNITE - движение на млади жени, които искат да влязат в политиката. Самата Тиера е чернокожа и твърди, че присъствието на името на Камала Харис на бюлетината не е факторът, който кара чернокожите жени да гласуват в полза на двойката на демократите:

„Много хора не са особено ентусиазирани от Джо Байдън, по-скоро се примиряват с него. Ще говоря за чернокожите - издигането на кандидатурата на Камала Харис не означава автоматично, че чернокожите жени ще гласуват за нея. През 2016-а Хилъри Клинтън спечели вота на чернокожите жени, а белите жени не гласуваха за нея. Така и за Камала Харис - това, че е цветнокожа не означава, че ще отблъсне вота на белите жени“.

Вчера Байдън и Тръмп избраха един и същи щат - Минесота, за своя спирка от кампанията. Привържениците на първия идват с автомобилите си, а вторият е с традиционен митинг без социална дистанция.

Картите за президентската битка вече са отдавна раздадени, повечето ръце са изиграни, но коза винаги държат избирателите, а на тях има останаха едва 3 дни, за да изберат за кой от двамата играчи да го изиграят и кого от тях да цакат - Доналд Тръмп или Джо Байдън.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация