БНР | 03.11.2020 13:47:48 | 463

Преди спектакъла по демокрация от другата страна на океана


В началото на 2020-а година всички мислехме, че президентските избори в Съединените щати ще бъдат най-грабващата световна новина с проследяване на кампаниите щат по щат, традиционно за спектакъла по демокрация от другата страна на океана. Но смъртта на около 230 хиляди американци засенчи всичко, промени и хода на президентската битка. Как се разви кампанията за президентските избори в Съединените щати и кои са основните позиции на двамата кандидати?

„Както никога досега избирателите са изправени пред ясен избор между две партии, две визии, две философии. Тези избори ще решат дали ще спасим американската мечта или ще позволим на социалистите да разрушат мечтаната ни съдба“, заяви Доналд Тръмп.

„Това е нашият момент, това е нашата мисия. Историята ще може да каже, че краят на тази глава от американския мрак започва тук, тази вечер. Любовта, надеждата и светлината се обединяват в битката за душата на нацията. И ние ще спечелим тази битка, обединени. Обещавам ви!“, даде дума Джо Байдън.

Американската мечта и битката за душата на Америка - това бяха основните послания на Доналд Тръмп и Джо Байдън през август, когато и двамата приеха номинацията за президент на своята партия. Двама кандидати на диаметрално противоположни позиции, две вселени, всяка бореща се за надмощие. Така остава и до днешния вот. Как започна всичко?

В началото на 2020-та година най-голямата здравна интрига в политиката на Съединените щати бяха проблемите със сърцето на Бърни Сандърс - тогава кандидат за президентска номинация от Демократическата партия. Доналд Тръмп, оставил зад гърба си процеса по отстраняването му от длъжност, спокойно се наслаждаваше на икономическия бум и си приписваше заслугите за него. Докато невидимият КОВИД стъпи на американска земя и обърна посоката на събитията. Американският президент използва пандемията за предизборна пропаганда и на ежедневен брифинг от Белия дом отправяше своите послания към избирателите. Месеци по-късно стана ясно, че още тогава Доналд Тръмп е знаел колко сериозен е рискът от коронавирусът, но въпреки това казваше на американците:

„Ще изчезне един ден, ще стане чудо и ще изчезне“.

От февруари до началото на септември над 40 пъти Тръмп повтаряше, че вирусът ще изчезне:

"Вирусът си отива...".

И докато Америка не можеше да се надигне, затисната от ботуша на пандемията и Доналд Тръмп използва поста си за предизборна агитация, то Джо Байдън влезе в пандемията с на пръв поглед катастрофално представяне на първичните избори за президентска номинация. Байдън имаше лоши резултати на първите два първични вота в щатите Айова и Ню Хемпшир, но в Южна Каролина се вдигна на крака и доминираше вота на Супер вторник, на 3 март, когато гласуват най-много щати. И след като много от опонентите му в надпреварата за номинация се отказаха от битката, стана ясно, че именно той ще бъде кандидатът, който ще се изправи срещу Тръмп. Това е третият опит на Джо Байдън да стигне до президентската надпревара. На 77-годишна възраст той е най-старият кандидат за президент в историята на Съединените щати. Пандемията го направи невидим до момента, в който Америка беше взривена от антирасистките протести заради смъртта на Джордж Флойд. Афроамериканецът от Минесота беше убит на 25 май при полицейски арест. Америка беше в шок от видеозапис, който показва как Флойд в продължение на близо 9 минути е затиснат от коляното на полицай и издъхва с думите „Не мога да дишам“.

“Не мога да дишам….. Последните думи на Джордж Флойд, но те не заглъхнаха с неговата смърт. Все още ги чуваме като ехо в цялата страна“. С тези думи Джо Байдън спечели сърцата на протестиращите, които заляха Съединените щати и насочиха вниманието към расизма. От другата страна Доналд Тръмп се опита да повтори стратегията на Ричард Никсън от президентската битка в края на 60-те, застана на страната на полицията и обеща ред и законност:

„Не можем да позволим справедливия зов на мирните протестиращи да бъде заглушен от една гневна тълпа. Най-големите жертви на безредиците са миролюбивите граждани от най-бедните общности и като техен президент ще се боря да ги защитавам. Аз съм вашият президент на реда и законността“.

За икономиката и двамата са на противоположни позиции, Тръмп иска да намали данъците, Байдън - да ги увеличи за сметка на богатите, Тръмп обещава данъчни кредити за компаниите, Байдън иска минимална федерална заплата от 15 долара на час.

„Ще осигурим данъчни заеми, за да върнем работните места от Китай обратно в Америка,  ще наложим мита за всяка компания, която води до изнасяне на работни места зад граница. Ще направим така, че компаниите и работните места да останат в тази страна - нещо, което вече правя от доста време, ако сте забелязали… Планът на Джо Байдън е „Произведено в Китай“, а моят е „Произведено в Съединените щати“, заяви Тръмп.

„Няма нещо, което американските работници да не могат да постигнат, не може разходите да спират младите да отидат в колеж и студентските заеми да не ги разорят, когато завършат образованието си. Системите за грижата за децата и за възрастните - те позволяват на родителите да ходят на работа, а на възрастните да останат по домовете си и да живеят с достойнство, имиграционната система, която захранва икономиката ни и отразява ценностите ни и профсъюзи с нова сила - именно те градят средната ни класа“, беше позицията на Байдън.

Президентът Тръмп иска да отмени Обамакеър, Байдън иска да го защити и разшири. Тръмп обещава да върне обратно американските военнослужещи зад граница, продължава да оспорва международните институции, излиза едностранна от иранската ядрена сделка, от Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег и продължава търговската война с Китай. 

Байдън обещава да върне лидерската роля на Съединените щати в международните институции, да подкрепя многостранната международна политика и да гради международна коалиция срещу Китай. Тръмп продължава да отрича Парижкото климатично споразумение, а Байдън обеща да спре федералните субсидии за петролната индустрия и да ориентира икономиката към възобновяеми енергийни източници. Но най-ярката разграничителна линия между двамата е пандемията.

„Президентът продължава да ни казва, че вирусът ще изчезне и чака чудо. Имам новина за него - няма да се случи чудо“, посочи Байдън.

Според Доналд Тръмп Америка трябва да отвори икономиката си, въпреки че вирусът продължава да настъпва и в този момент:

„Ако гласувате за Байдън - това означава да няма деца в училище, да няма тържества за завършване на образование, да няма сватби, без Ден на благодарността, без Коледа и без 4-ти юли. Но пък животът ви ще е прекрасен, не можете да виждате никой, но няма нищо …. Животът ви ще е чудесен.“

Последният отричаше маските, после пък каза, че няма нищо против тях и въпреки това не носи маска. Другият точно обратното, навсякъде е с предпазна маска:

„Имаме национално изискване да носим маска - не като бреме, а като патриотичен акт, с който се защитаваме взаимно.“

Тръмп водеше кампанията си по традиционен начин с митинги без дистанция, Байдън избра да бъде онлайн или пък да събира привърженици в колите им, за да няма физически контакт между тях. Но кулминацията на това противопоставяне беше моментът, в който Доналд Тръмп се зарази. Това провали втория президентски дебат, а най-емблематичната сцена, която мнозина считат за определящ момент за президентството на Тръмп е появата му на балкона в Белия дом, още болен и без маска:

„Излязох отпред и поведох. Всеки лидер би направил същото. Знам, че има риск, но е ок. Сега съм по-добре и може би съм имунизиран, не знам…“.

В президентската надпревара беше въвлечен и Върховният съд. Смъртта на емблемата на либерализма в Съединените щати - съдия Рут Гинзбърг, отключи серия от политически битки, а републиканците прокараха номинацията на съдия Ейми Барет в Сената и в навечерието на изборите си осигуриха мнозинство на консервативните съдии във Върховния съд. Според Доналд Тръмп именно Върховният съд ще има последната дума за днешните избори, особено след като неведнъж заплаши, че няма да признае поражение на вота:

„Ще видим какво ще се случи, знаете, че имам сериозни жалби за гласуването по пощата. Ако се отървем от бюлетините по пощата, тогава ще има мирно предаване… не няма да има предаване, ще има продължение. Единственият начин да загубим е, ако изборите са фалшиви“.

И докато думите на Тръмп предвещават конституционна криза, Джо Байдън обеща:

„Ако ми поверите президентството ще изкарам най-доброто от нас, не най-лошото, ще бъда съюзник на светлината, а не на мрака. Време е ние, народът, да се съберем. Не се заблуждавайте, ние, обединени можем да превъзмогнем този сезон на тъмнината в Америка“.

Репортаж на Тоня Димитрова в "Изборът на Америка" по "Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация