БНР | 11.11.2020 14:06:07 | 90

Проф. Асен Василиев – съчетание на художник и учен-изкуствовед


„В живота си съм имал една неотменима житейска задача - да издирвам старите наши майстори - образописци, резбари и строители, да проучвам българското възрожденско изкуство“. Това са думи на проф. Асен Василиев - един от рядко срещаните хора, съумели да обединят в едно пътя на учителя, художника, учения, твореца. Път на истински будител, чиято най-важна цел е да проучи и съхрани културното наследство на България.

Още като млад учител по рисуване той започва своите обиколки на църкви, манастири и археологически обекти и продължава да го прави дори като заместник-директор на Института по изобразително изкуство при БАН.

Асен Василиев цели 40 години обикаля като Левски Дякона град по град, село по село от Дунав до Атон и Охрид, издирва и описва художествените паметници - църкви, икони, дърворезби, зографи и художници. Неговият теренен и енциклопедичен подход в събирането и опазването на множество културни паметници го нареждат сред най-ярките личности на българския 20 век.

По повод 120 години от рождението му в Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в родния му град Кюстендил бешеоткрита юбилейна изложба. В експозицията с творби, които галерията има честта да притежава, са включени и постери с архивни материали, предоставени от Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев“ . Чуйте повече за проф. Асен Василиев от звуковия файл.


Прочети цялата публикация