БНР | 12.11.2020 13:08:18 | 98

Култови снимки от Източна Германия в изложба "Преломът на Изток. Живот в преход"


Култови снимки и разкази описват промените в ежедневието на хората от Източна Германия след Обединението през 1990 г. Посолството на Германия у нас в сътрудничество с Центъра за култура ТАМ и Регионалната народна библиотека „Петко Славейков“ представят във Велико Търново историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход".

Изложбата „Преломът на Изток. Живот в преход” е посветена на 30-годишнината от обединението на Източна и Западна Германия, която се отбеляза на 3 октомври 2020 г. Кадрите, придружени от поясняващи текстове и връзка към видео интервюта, приканват към осмисляне на настъпилите промени в живота на хората не само от ГДР, но и от Източния блок като цяло, разказва Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ, с чието съдействие изложбата на Немското посолство гостува във великотърновската регионална библиотека „Петко Славейков“.

Изложбата представя моменти от първите години след обявяването на Германското единство през 1990 г. и акцентира върху опита на източногерманците, натрупан по време на прехода. Техният живот, както и ежедневието на хората в Източна Европа, включително и в България, коренно се променят след промените през 1989/1990 година. Снимките са запечатали ключови моменти и послания от този период и са дело на германски фотографи като Пол Гласер, Хералд Хаусвалд, Ан-Кристин Янсон и други. Авторът на изложбата е историкът и публицист Щефан Волле. Освен снимки и информацията, разположена по информационните табла, посетителите могат да чуят лични истории и разкази, като последват QR кодовете, разположени на всяко едно от таблата", допълни Галин Попов.


Чрез снимките посетители могат да се запознаят с очакванията и мечтите на хората от Източна Германия. Изложбата разказва за опитите за ново начало, но и за икономическия крах на комунистическите предприятия, за високата безработица, за загубите и страховете, които управляват живота на гражданите от Източна Европа, поясни Галин Попов: 

Това, което е интересно, че тази промяна и преходът е отнел много по-малко време, отколкото при нас и е интересно да се проследи как при тях като хора зад Стената тези процеси са били много интензивни и много по-бързо е станала промяната, от колкото при нас в България. В днешно време определено общуването е много по-лесно, не само заради това, че сме част от един голям съюз, а също и възможността да пътуваме толкова евтино, да общуваме през социалните мрежи наистина размива усещането за граници“. 


Изложбата е интересна и вълнуваща и с нетрадиционното представяне на историческите събития. Картината се оформя с поглед върху ситуацията на жената, на семейството и на младежите, разделени между техното, пънка и десния радикализъм, коментира Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ: 

„Харесват ми снимки, които засягат теми като техно, пънк, музикални субкултурни течения. Беше интересно да видя как такава изложба, подготвена от институция като посолство, обръща внимание на целия спектър на обществото и начина, по който всеки един от нас е променен от този преход“.

Историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход”, посветена на 30 години от обединението на Източна и Западна Германия може да бъде видяна във фоайето на великотърновската Регионалната библиотека „Петко Славейков“ до 16 ноември.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация