БНР | 13.11.2020 07:53:42 | 114

Шотландия се класира за голям шампионат за първи път от 1998 година

Отборът на Шотландия се класира за голямо първенство за първи път след 1998 година. "Гайдарите" победиха с 5:4 в Белград след изпълнение на дузпи състава на Сърбия. В редовното време и в продълженията двата отбора направиха равенство 1:1.

Райън Кристи изведе гостите напред след точен удар извън наказателното поле в 52-ата минута. Сърбите се добраха до продълженията след гол с глава на Лука Йович след центриране от корнер на Филип Младенович.

При дузпите в герой за Шотландия се превърна опитният вратар Дейвид Маршал, който спаси 11-метров удар на Александър Митрович. Последният точен шут от бялата точка за шотландците беше дело на Кени Маклийн. Гостите реализираха и петте си дузпи.
Отборът на Шотландия, който в момента е воден от мениджъра Стив Кларк, игра на Мондиал 98 във Франция, след което пропусна всички следващи големи първенства.

На Евро 2020 "гайдарите" ще бъдат в група с Англия, Чехия и финалиста от Мондиал 2018 Хърватия. За последно Шотландия игра на европейско първенство през 1996 година.

Словакия победи с 2:1 като гост след продължения Северна Ирландия. Пред 1060 зрители в Белфаст словаците поведоха чрез Юрай Куцка в 17-ата минута на срещата, но автогол на Милан Скриниар възстанови равенството само две минути преди изтичане на редовното време.

Резервата Михал Дуриш реализира победния гол в 110-ата минута след поредната неточност в отбраната на домакините.
Словаците ще играят на второ поредно европейско първенство, а техни съперници в груповата фаза са Испания, Швеция и Полша.

Унгария също ще участва във финалите на Евро 2020 след драматична победа с 2:1 след обрат у дома срещу Исландия.
Гилфи Сигурдсон изведе исландците напред след удар от фаул и груба грешка на вратаря Петер Гулачи.

Домакините достигнаха до драматичния обрат в самия край след по-активна игра в двубоя. В 88-ата минута роденият във Франция и включил се от резервната скамейка Лоик Него изравни след неточност в защитата на гостите.

В допълнителното време на мача плеймейкърът Доминик Шобошлай със самостоятелен пробив и шут от дистанция осигури второто поредно класиране за унгарците на финалите на европейско първенство.

Съперници на Унгария в груповата фаза на турнира ще бъдат Португалия, Франция и Германия. Първата и третата среща на унгарския отбор от група "F" ще се проведат на "Пушкаш Арена" в Будапеща.

Отборът на Северна Македония ще участва на Евро 2020 след победа с 1:0 при гостуването си на Грузия. Попадение на ветерана Горан Пандев в 56-ата минута след асистенция на Илия Несторовски осигури ценния успех в полза на балканската държава.

Македонците за първи път в своята история ще участват във финалите на голямо първенство. Северна Македония ще бъде в група с Нидерландия, Австрия и Украйна.