БНР | 15.11.2020 19:14:33 | 149

България пада от Финландия с 1:2, изпускаме дузпа

България претърпя четвърта загуба в петия си мач в Лигата на Нациите, като отстъпи с 1:2 от Финландия. Това е и първо поражение от този скандинавски тим в София за нашите, които отиват в сряда за мача с Република Ирландия с 1 точка и директен спор за оставане в тази дивизия. Единственото попадение за България вкара Димитър Илиев от дузпа в 67-ата минута.

Още в 7-ата минута гостите се възползваха от дезорганизацията в българската защита. Робърт Тейлър подаде през центъра, след като Кристиян Димитров и Димитър Велконски не успяха да го спрат. Теему Пуки излезе сам срещу Луков и без проблеми откри резултата. Две минути по-късно от статично положение топката беше центрирана към Янис Карабельов, чийто удар обаче беше уловен от вратаря Храдецки.

Срещата продължи с леко надмощие на гостите, но в 27-ата минута българите създадоха добра атака. Страхил Попов проби и центрира, Галин Иванов изпревари Глен Камара в центъра на наказателното поле, но ударът му с глава мина на сантиметри от страничната греда. Веднага след това Доменик Янков и Спас Делев опитаха далечни удари, но без успех.

В последните 7-8 минути на първото полувреме двата отбора размениха по една ситуация. Най-напред Божиков пресече подаване на Робин Лод от ляво, а след това Малинов стреля високо, след като се освободи от бранител на ъгъла на наказателното поле.

В последната минута на първото полувреме финландците стигнаха до втори гол, а негов автор стана Робин Лод. Теему Пуки не беше спрян от Страхил Попов, влезе в зоната и стреля. Луков отби, но никой от защитата не подсигури и Лод от 2 метра прати топката в мрежата.

Нашите започнаха по-активно през второто полувреме и в 59-ата минута стигнаха до дузпа, изработена от Доминик Янков. Божидар Краев отне топката в центъра на терена, комбинира със Спас Делев, който с едно докосване изведе Янков. Там нашият футболист буквално беше съсечен от Тим Спарв. Вратарят Лукаш Храдецки спаси обаче удара на Галин Иванов, а при добавката Божидар Краев много слабо стреля и извади от 4 метра топката в аут.

В 68-ата минута България получи втора дузпа, този път за игра с ръка на Араюри. Спас Делев центрира корнер, както само той си може, а бранителят на гостите удари топката с ръка. Току що влезлият Димитър Илиев не сбърка от 11-те метра, въпреки че и този път Храдецки улови посоката на удара. В 74-ата минута финландците направиха много добра атака, като прострелното центриране на Николай Алхо беше отразено с мъка от Луков.