БНР | 17.11.2020 11:52:21 | 135

Динамична ситуация в област Добрич с разпространението на Covid-19 в училищата


Ситуацията в област Добрич с разпространението на Covid-19 в училищата е динамична и трудно предвидима. В момента заболелите от коронавирусна инфекция ученици са 10, а 87 са под домашна карантина. 17 са положителните за коронавируса преподаватели, а 13 са контактни. На дистанционно обучение заради висока заболеваемост са учениците от Средното училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Добрич, както и тези от Основното училище „Отец Паисий“ в село Батово. Обучаващите се в професионалната гимназия по туризъм „Пейо Яворов“ в Добрич пък са на дистанционна форма на обучение до 10 декември, но не защото имат висока заболеваемост, а защото отоплителната им система е развалена.  

По-голямата част от гимназистите в област Добрич от вчера са отново на училище, но има и такива, които продължават своите занимания в онлайн среда, по решение на директорите. 

Опазването на здравето и живота на ученици и преподаватели е предоставено като задължение на директорите на училищата в страната. Част от тях решиха да възобновят от тази седмица присъствените занимания и на гимназистите, които в продължение на две седмици се обучаваха в онлайн среда. Учениците от осми до дванадесети клас от Средното училище „Димитър Талев“ в Добрич се върнаха в класните стаи от вчера. По думите на директора Весела Панчева на провелото се миналата седмица заседание на Кризисния щаб всички директори са поискали правото сами да вземат решение за учебния процес според заболеваемостта в конкретното учебно заведение. 

В една подобна ситуация, в която никой не може да предвиди какво ще се случи утре, още по-малко след седмица или месец как да протича обучителния процес е много трудно решение, споделя директорът на Профилираната гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев“ Маргарита Христова. Тук гимназистите остават на онлайн обучение до края и на тази седмица. 

По думите на Христова притеснението сред колегите ѝ преподаватели със сигурност го има и това също трябва да се вземе под внимание при вземането на решения. 

И Весела Панчева, и Маргарита Христова одобряват децентрализираното вземане на решение за начина на обучение на учениците, поне докато няма висока заболеваемост сред преподаватели и ученици в цялата страна. 

Уравнението е с много неизвестни и едва ли има математическа формула за заместването им с конкретни цифри, така че сметката да излезе вярна. Но е факт, че докато мерките в страната започват и свършват до носенето на маски на закрито, спазването на физическа дистанция и дезинфекция, училищата да не работят изглежда по-скоро като несполучлив опит за предприемане на по-строги мерки в една усложняваща се ситуация. 

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация