Fakti.bg | 18.11.2020 15:05:45 | 108

Иронично от Москва: Путин предложи на САЩ хакерско примирие


Руският президент Владимир Путин предложи примирие на Съединените щати в киберпространството, без да признава, че неговата страна многократно е използвала кибертехники за атака на избори, кражба на имейли с чувствителна информация и полагането на огромни усилия за дезинформация.

Експерти коментират, че предложението на бившия агент на КГБ е неясно. Освен това поставят под съмнение дали подобно предложение за примирие на практика е възможно. Путин иска „рестартиране” на отношенията с Вашингтон в областта на информационната сигурност, а предложението му бе отправено преди президентските избори в САЩ, пише „Ню Йорк Таймс”.

Неясната оферта на Путин идва в момент, в който не се знае накъде ще тръгнат двустранните отношения между Русия и САЩ. Освен помирителния тон обаче, изявлението на Путин не дава признаци, че Москва е готова да направи някакви конкретни отстъпки. Русия продължава да игнорира международни споразумения и едва ли някой би имал доверие в руската власт. Предложението на Путин само по себе си вече е покрито от Заключителния акт на Хелзинки относно невмешателство във вътрешните дела на подписалите се, който Брежнев поиска и след това наруши многократно. Русия често игнорира или нарушава спогодби като Виенската конвенция, Хартата на ООН, Будапещенския меморандум и не може да получи доверие и при такива инициативи. Путин се опитва да възкреси Сталинисткия подход на двустранни споразумения между Русия и други държави за защита на собствения интерес.

Както Русия, така и Китай, периодично предлагат договори за киберсигурност, включително изисквания всеки, който влиза в интернет, да използва истинската си самоличност. Въпреки че подобни предложения могат да ограничат незаконната дейност - ако могат да бъдат приложени - те също биха улеснили световните автократи да задържат дисиденти, които се противопоставят на тяхната власт.

Д-р Алина Полякова от Аналитичния център за европейска политика, експерт по трансатлантически отношения и европейска политика, смята, че Кремъл откровено провокира Съединените щати с това предложение. Предложението на Путин е параграф 22, защото той на практика предлага руските служби да не извършват хакерски атаки, но в същото време при извършените атаки през последните години властта отрича да има нещо общо с киберпрестъпленията, твърдейки, че са дело на патриотично настроени граждани. Москва така се опитва да представи дейността на държавните служби като дело на обикновени хора, за да прикрие следите. В тази връзка каква договореност може да има, когато руската държава няма контрол над гражданите си? Путин освен това иска САЩ да изоставят съюзниците си, за да подпишат сепаративен мир. А НАТО през последните месеци полага именно усилия в тази насока – за общ отговор срещу растящите киберзаплахи.

Прочети цялата публикация