БНР | 18.11.2020 18:55:37 | 111

Проектът „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“ подкрепя млади майки от уязвими групи


Тръст за социална алтернатива изпълнява проекта „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“. Проектът  е насочен към млади майки, които очакват първото си дете във високорискова група под 22 годишна възраст.

Правят се интензивни домашни посещения на младите майки, като под интензивни нямаме предвид 5-6 пъти да посетим майката. От възможно най-ранния етап на бременността медицински сестри и акушерки, които са минали едно много интензивно специализирано обучение, посещават жените в домовете им, като в някои ситуации това са 50-60, даже повече посещения за целия етап на посещенията, което е доста работа. Всяко едно посещение е около час-два, което са изключително много часове с една единствена цел да се подобри здравето на майката  в началото, особено когато говорим за много млади момичета, защото както имаме момичета, които са на 22, така за жалост имаме и деца, които са в ранна възраст на 13 години, които нямат представа какво им се случва. Те тепърва трябва да изграждат умения за справяне с това предизвикателство, което  им се случва, да изграждат родителски умения“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Марина Евгениева, клиничен лидер.

Изпълнението на проекта е започнало през 2015 година. Първата фаза е завършила през 2016 година, в момента се прави пилотно тестване, по време на което екипът работи с болница „Шейново“ в София и с УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.

„Тази грижа и тази програма, искрено, целият екип се надяваме да я видим на национално ниво, в комплект с програма, която да е за всяка една бременна жена, нещо, което е критично нужно в нашето майчино и детско здравеопазване“, допълни Евгениева.

В програмата са включени до момента близо 160 семейства, като повечето от тях отпаднаха заради миграция в чужбина. Медиатори провеждат разговори с майките от ромската общност.

„Храната за една бременна жена, която живее в крайна бедност, също е критичен фактор. Това, което ние се опитваме да правим, е да запълваме различни дупки, но не можем да храним майките. Това, което успяваме да им осигурим, освен патронажна грижа, е лекарства при нужда по време на бременността, защото така пряко влияем върху срока на бременността, защото една инфекция в средата на бременността би довела до преждевременно раждане или до увреждане“, подчерта Марина Евгениева.

Желанието да се грижим, желаните да се отдаваме, желанието да видим отговора на нашата работа в посвещението на здравната грижа към нуждаещите се хора. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Станислава Симеонова, семейна сестра и ръководител на екип „Семейни сестри“. 

Задълженията на семейните сестри са предимно нравствени или поне ние ги приемаме такива. Задълженият ни като организация на работа е периодично посещение на семействата, които са включени в тази програма, и обгрижването им“, подчерта Станислава Симеонова.

“Ние сме семейни сестри, ние ставаме член на тяхното семейство и доста често те споделят емоционални преживявания от техния жизнен път, от тяхното ежедневие и понякога се сблъскваме с техни семейни случки, проблеми, препятствия, които те не могат да преодолеят сами и докато ние намерим път ни есе включваме в целия този процес на преодоляване на това предизвикателство“, каза още тя.

И докато партнираме на семейството в този път ние също преживяваме този проблем и наистина това ни държи емоционално свързани с тези семейства“, допълни Симеонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация