БНР | 22.11.2020 13:53:37 | 178

Титла за Аренас, разгромна победа за Фернандес в Португалия

Алберт Аренас (Gaviota Aspar Team Moto3) е новият световен шампион в най-малкия клас Moto3. Той сложи короната в последното състезание за сезона за Гран при на Португалия. Това бе може би най-лудото състезание през този сезон, достоен завършек на шампионата. Аренас стана 12-и, но това му бе достатъчно да триумфира пред двамата си основни конкуренти. Единият от тях – Тони Арболино (Rivacold Snipers) стана 5-и, а другият – Аи Огура  (Honda Team Asia) – 8-и.

Победата спечели стартиралия от първа позиция Раул Фернандес (Red Bull KTM Ajo).

Той имаше разгромяващата преднина от 5,9 сек., макар че малко преди края авансът му бе близо 10 секунди.  За Фернандес това бе 4-и подиум в последните пет състезания. Така с победа Фернандес се разделя с най-малкия клас, защото това бе последното му състезание. Догодина той ще кара в Moto3.

Втори стана Денис Фоджия (Leopard Racing) въпреки че бе принуден да направи две дълги наказателни обиколки в надпреварата. Трети за първи път на подиума стъпи Джереми Алкоба (Kömmerling Gresini Moto3). Това бе първи подиум за Алкоба, но той му донесе титлата Новак на годината в този клас.

Надпреварата бе истински трилър, които опъна нервите на на всички в боксовете на претендентите. В началото Фернандес дръпна напред и остави претендентите за короната да се борят. Аренас бе в топ три, дори стана втори след Фернандес. Типично за класа в 3-4 десети се бяха събрали 5-6 пилоти. Сред тях бяха Огура – 7-и и Арболино – 10-и.

После Огура започна да изостава. Бе последен в групата, а след това се срина до 12-о място.

Арболино пък се придвижи напред – 8-и. Осем обиколки преди края Аренас започна да се смъква назад в класирането. Стана 7-и и заедно с Арболино започнаха директен дуел. Огура пък дръпна напред, дори стана 8-и, а Аренас се смъкна до 10-и.И това му бе достатъчно да стане шампион. В последната обиколка отново имаше инфарктни моменти. Аренас едва отърва хайсайта, а после и падане на един от завоите. Все пак той се задържа на позицията, която му донесе титлата.

Така Аренас е световен шампион със 174 т. Той зарадва своя тим шеф Хорхе Мартинес Аспар, а също и шефа на КТМ Пит Байрер.  Само на 4 след Аренас остана Арболино със 170. Толкова – 170 т. има и Огура, но Арболино е и с победа. При конструкторите победата спечели Honda, на 8 т. пред КТМ. Принос за титлата при производителите има Денис Фоджия, който стана втори.