БНР | 25.11.2020 14:01:00 | 196

Референдум в Швейцария за забрана на инвестиции в оръжия


Швейцарските гласоподаватели ще решат в неделя дали да бъде наложена забрана за финансиране на компании, които правят оръжия и други военни материали, което може да блокира инвестиции за милиарди долари, предаде АФП.

Неутралната държава, която от векове не е воювала, вече наложи забрана за производство на ядрени, биологични и химически оръжия, както и на противопехотни мини и клъстерни боеприпаси.

Сега обаче коалиции от групи за подкрепа на мира и левичарски партии смятат, че това не е достатъчно. Те искат конституционна поправка да направи незаконно финансирането на която и да е компания, правеща каквато и да е форма на военна продукция, включително автомати, танкове и части за тях.

Като част от швейцарската система за пряка демокрация, тяхната идея ще бъде сред въпросите, подложени на референдум в неделя.

Изглежда инициативата, срещу която са правителството и парламента, няма да мине, тъй като последни проучвания сочат 41% подкрепа за нея.

Но тя със сигурност предизвика напрежение.

Защото би забранила на швейцарската централна банка и пенсионните фондове инвестиции в компании, които правят над 5% от приходите си от продажба на военни материали. И би лишила производителите на оръжия от кредитни линии в Швейцария.

„Швейцарските пари убиват“

Това би имало значими последици.

Според доклад от този месец на изследователската група „Профундо“ (Profundo) централната банка и големи банки като Ю Би Ес (UBS) и „Креди Сюис“ (Credit Suisse) и други финансови институции понастоящем имат $11 милиарда заеми и инвестиции в оръжейни компании, включително „Би Ей И Систъмс“ (BAE Systems), „Локхийд Мартин“ (Lockheed Martin) и „Нортроп Груман“ (Northrop Grumman).

Привържениците на инициативата подчертават, че макар Швейцария да не участва като страна във въоръжени конфликти като страна, това прави нейният финансов сектор. И настояват, че инвестирането в оръжейни компании е „несъвместимо“ с швейцарския неутралитет.

„Швейцарските пари убиват“, гласи текстът на един от плакатите в подкрепа на инициативата, изобразяващ танк оригами, направен от банкнота от 100 швейцарски франка.

Швейцарското правителство и парламент обаче смятат, че сегашното законодателство е достатъчно и предупреждават, че поправката „отива твърде далеч“.

Защото нейната дефиниция за оръжейна компания би блокирала инвестиции в компании като „Боинг“, „Еърбъс“ и „Ролс Ройс“.

Прочети цялата публикация