Fakti.bg | 27.11.2020 13:15:08 | 285

Европа и дори Германия бойкотират Меркел


Австрия и Швейцария са първите две държави, които деликатно бойкотират Ангела Меркел за идеята да се затворят ски курортите в Европа до началото на януари заради епидемията. Германия се стреми това да се случи с общо споразумение на целия съюз, съобщи Би Би Си. Според неофициалната статистика от 80-милионното население на държавата 25 милиона немци карат ски най-вече в Австрия, Италия и Швейцария.

Канцлерката трудно би задържала тези свои сънародници по празниците у дома и затова търси подкрепа от държавите-членки на Евросъюза.

Зимната индустрия обаче в тези три държави е категорично против подобна мярка. Само в Австрия и Италия оборотите в ски курортите са по над 100 милиарда евро. Така Брюксел влиза в остра битка не само с туризма, а и с всички съпътстващи бизнеси около него - разходите за ток, газ, авиобизнес, търговците на екипировки и т. н.

“Ще го кажа открито - няма да бъде лесно, но ще се опитаме”, признава Ангела Меркел след разговор с премиерите на германските провинции. Пред Бундестага тя повтори, че търси решение в рамките на ЕС. Някои от огнищата на заразата в Европа при първата вълна бяха ски курорти.

Меркел срещна страшен отпор и в самата Германия. В отворено писмо немската федерация по ски призова политиците да не вършат глупости, когато е поставено под въпрос бъдещето на едно цяло поколение. Вместо това в писмото се призовават политиците да помогнат на регионите, които разчитат на ски спорта за прехраната си. И се подчертава, че той е един от най-безопасните планински спортове. Става въпрос за спорта, а не за развлекателната индустрия.

“Забраната за ски в цяла Германия и дори цяла Европа не би било решението, а напротив. Подобно нещо ще влоши и без това тежката ситуация в отдиха, популярните и млади състезателни спортове”, се подчертава в писмото.

Швейцария, която не е член на ЕС, вече отвори курортите си за разлика от другите алпийски страни. Ски лифтовете работят, като се изисква носене на маски.

В Австрия правителството е подложено на силен натиск от зимната индустрия, която вече веднъж претърпя сериозни загуби при първата вълна на заразата. Държавата е изправена пред десетки съдебни искове заради курорта Ишгъл, с който бяха свързани случаи на зараза в 45 страни.

Затова и Австрия изрази безпокойство от евентуален план за затваряне на зимните дестинации в целия ЕС. Финансовият министър Гернот Блюмел предупреди, че подобен ход трябва да бъде заплатен, а компенсациите биха възлизали на милиарди евро.

Италианският премиер Джузепе Конте подкрепя отлагането на старта на ски сезона, но държи на общо европейско решение. “Ако Италия реши да затвори всички ски курорти, без подкрепа от Франция, Австрия и други страни, тогава италианските туристи ще поемат риска да отидат в чужбина и да пренесат зараза вкъщи при връщането си”, предупреди Конте. Десетки хиляди италианци поемат към заснежените склонове за Коледа и Нова година. А този период е важна част от местната икономика на районите със ски курорти в Европа.

Франция в лицето на президента Еманюел Макрон подкрепя по принцип координиран подход. Изобретателни туроператори обаче веднага са намерили начин как да заобиколят ограниченията и да предложат зимни забавления на богатите си клиенти, без да трябва курортите да са отворени, пише британският в. “Дейли телеграф”. Базирана във Франция туристическа компания например предлага пътуване от Великобритания до Женева на групи от по 10 туристи с частен полет, като после те се настаняват в луксозна хижа във френското алпийско селище Межев.

Всеки ден групата се отправя на екскурзии към отдалечени склонове в Швейцария. Италия и Австрия, където да практикува хели ски (скиорите стигат до необработените склонове с хеликоптер) под зоркото око на инструктори, печелили в миналото световни и олимпийски медали.

В България германските туристи през зимата са минимален процент от почиващите малко над милион чужденци. Според последни данни те не надвишават 5000 човека.

Това обаче беше миналата зима. За тази се очаква към 60% спад в сравнение с последния сезон и на практика нашите зимни ски курорти сега разчитат само на родните туристи и на гостите от съседните държави - Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия и донякъде Румъния. Очаква се евентуално да дойдат малко повече турци. Миналата зима те бяха 144 хиляди, тази зима се очаква да са с десетина процента повече.

Прочети цялата публикация