БНР Стара Загора | 04.12.2020 14:37:47 | 376

Няма държавна политика, която да стимулира покупката на електромобили у нас


Въпреки пандемията, причинена от коронавируса, светът върви напред. Търсенето на плъг-ин хибриди и електромобили в страните от ЕС през третото тримесечие на 2020 година скача с над 200% в сравнение със същия период на миналата година, като вече почти всяка десета продадена нова кола е такава, сочат данните на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа (АСЕА). Европейските правителства водят последователна политика  за постепенно ограничаване, а на по-късен етап и забрана за продажба на конвенционални автомобили. 

Европейските правителства предприемат безпрецедентни стъпки за премахване на бензиновите и дизеловите автомобили от движение. Премиерът на Великобритания Борис Джонсън призова наскоро за постепенно спиране на продажбите на нови автомобили, задвижвани изцяло с бензин или с дизел до 2030 г. За сравнение в съседна Румъния държавата отпуска 10 000 евро помощ при покупка на чист електромобил и 4250 евро помощ за плъг-ин хибрид. 

У нас няма държавна политика, която да стимулира гражданите да купуват електромобили, въпреки че от бранша са лансирали различни предложения през годините. Това каза в интервю за Радио Стара Загора инж. Димитър Чорбаджиев, мениджър продажби в голяма автомобилна компания. По думите му почти всички производители вече предлагат на пазара е-коли, но незаинтересованост и некомпетентност от страна на управляващите спъва масовото им навлизане у нас. Той подчерта, че няма почти никакви нови стимули, предвидени за купувачите, освен че те са освободени от годишен данък на електромобила. Като недостатък експертът изтъкна и трудностите пред притежателите на е-кола, защото електромобилите паркират безплатно в обособените зони за почасово платено паркиране, но във всеки град е наложително да се издава подобно разрешително.

България е на последно място в ЕС по изградена инфраструктура за зареждане на електромобили. Очакванията са в Плана за възстановяване от пандемията с коронавируса да бъдат заложени средства, с които да се финансират подобни проекти.

В отговор на въпрос Димитър Чорбаджиев каза, че предложената от Асоциацията на автомобилните производители в България (ААП) скрапинг схема е постижима и е в правомощията на правителството.

Общинското дружество "Автобусни и тролейбусни превози" в Стара Загора е обявило обществена поръчка за закупуването на 33 електробуса и зарядната инфраструктура.



Прочети цялата публикация