БНР | 18.12.2020 10:58:16 | 76

Преговорите за инвестиционна сделка между ЕС и Китай са в заключителен етап


Преговорите между Европейския съюз и Китай относно съвместна инвестиционна сделка са на финален етап, като двете страни се надяват да ги приключат до края на 2020 г., заявиха в петък няколко китайски и европейски дипломати.

"Вярвам, че докато двете страни могат да се погрижат за притесненията си и да вървят една към друга, ще можем да постигнем целите, поставени от нашите лидери", заяви говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин.

Представител на ЕС също каза, че сделка е била сключена след натиск от страна на Германия, която председателства съюза до края на годината и е най-големият европейски износител за Китай.

Всеобхватното инвестиционни споразумение между ЕС и Китай може да предостави на европейските компании по-голям достъп до китайския пазар, като самите преговори по неговото сключване започнаха през 2014 година.

Това споразумение за инвестиции би поставило повечето компании от ЕС на равни начала в Китай и би представлявало потенциална голяма стъпка за възстановяване на китайско-европейските връзки след избухването на коронавирусната пандемия в азиатската държава и репресиите на Пекин в Хонконг, посочва Ройтерс.

С това споразумение ще бъде сложен край и на това, което ЕС определя като дискриминационно отношение за европейските фирми от страна на Китай и несправедливи държавни субсидии за местните китайски компании.

Китай вече има широк достъп до пазара на ЕС с население от над 450 милиона души. Европейската комисия заяви, че инвестиционният пакт е "ключов инструмент за справяне с тази липса на баланс".

Най-големият проблем при постигането на инвестиционната сделка е свързан с устойчивото развитие, каза за Ройтерс висш европейски западен дипломат в Пекин, отбелязвайки и за наличието на проблеми с трудовия пазар.

Китай все още не е ратифицирал четири от осемте основни конвенции на Международната организация на труда, включително тези за принудителен труд и правото на колективно договаряне, които според ЕС трябва да бъдат одобрени преди подписването на всяко едно търговско споразумение.

Китай беше много амбициозен по отношение на сделката с ЕС, каза европейският дипломат в Пекин. "Те искаха невъзможни неща. Те искаха Европа да се отвори за китайски инвестиции в сектори, които не са отворени за никого, като енергетика, пречистване на вода и комунални услуги".


Прочети цялата публикация