БНР | 21.12.2020 14:02:22 | 240

Маги и Цветин Шущаркови изминаха разстоянието от Европа до Индия на автостоп


Маги и Цветин Шущаркови са млади пътешественици, но с опит на мъдреци. Тя е биолог по професия, а той инженер, но не се изненадвайте, ако чуете Маги да говори на перфектен китайски език, а Цветин умело да прави японски чай или да демонстрира завидни умения по алпинизъм и бойни изкуства. Много хора ги разпознават от историите, които споделят от Вълшебния Керван. Вече са натрупали безброй пътувания и истории от почти всяко кътче на света и всяка една с неочакван край.
Обикновено пътуват на автостоп, но точно по време на пандемията от Covid-19 най-неочаквано трябва да се поспрат, за да сбъднат друга голяма тяхна мечта, а именно написването на първата им книга. Тя е озаглавена "Палецът на свободата", изпълнена е с приключенски дух, истории, които разкриват силата на духа, взаимодействието на различните народи и култури. Те смело изследват човешката душа, бита, традициите, особеностите, характерни за географската точка, в която се намират и още много причудливи неща. Първата им книга „Палецът на свободата“ съдържа разкази, истории и снимков материал от Европа до Индия и Индийския субконтинент.

"Завърнахме се от Етиопия, когато пандемията започна, бяхме предприели едно дълго африканско пътуване, което имаше за цел да достигнем по земя от Израел до Южна Африка, в крайна сметка приключението се преустанови, защото всички граници затвориха и се наложи по един доста екстремен начин да се завърнем в България. Това за нас се оказа и един ползотворен период на работа, тъй като за тази последна година или няколко месеца, които прекарахме на родна земя, успяхме да напишем първата си книга "Палецът на свободата", каза Маги Шущаркова.


Когато човек пътува на автостоп с палатка без хотели, без използването на градски транспорт, се научава да пътува с широко отворени очи и да възприема света по един много по-осъзнат начин и опасностите, с които се среща се усещат по един много ясен начин, каза Цветин Шущарков.

"Това, което можем да кажем за това пътуване, което продължи 3 години и 8 месеца без прекъсване е, че хората, с които се срещнахме, независимо от вероизповеданието, от коя държава са, без значение от културните различия, всички хора, с които се срещнахме бяха с много добри сърца, през цялото време ни помагаха", изтъкна Цветин Шущарков.


Историческите факти, религията, философията, културата на дадена страна, всички знания за дадено място сме получавали на пътя, където нямахме възможност да четем толкова много, допълни Маги Шущаркова:

"Ние пътувахме първите три години без какъвто и да е телефон, без компютър, без лаптоп, но този начин на пътуване - автостопа, именно благодарение на него и на постоянните ни срещи с местни хора, ни даде възможност да научим от самите тях, от първоизточника каква е историята, какви са религиозните им практики. Десетки пъти, особено в Индия, пребивавахме в храмове, в тибетски будистки храмове, в хиндуистки, в джамии, общуването с всякакви духовници, образовани хора, ни даде възможност да почерпим един богат опит".


Срещите с хора от богатите прослойки на обществото и на другата крайност - хора, които са страшно бедни, и същевременно живеят невероятно щастливо в скромния бит, който те могат да си позволят, ни научиха, че щастието на човек не се състои в материалното богатства, а в нещо много по-истинно и по-малко на пръв поглед, коментира Цветин Шущарков.

"Това беше един от най-важните уроци, които научихме - почти всички хора, с които се срещнахме бяха невероятно щастливи, без значение дали живеят в сламена колиба, в малка кирпичена постройка или в бамбукова колиба в тихоокеанските държава, но всички тези хора бяха невероятно щастливи и доволни в света, в който живеят", подчерта Цветин Шущарков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация