БНР | 31.12.2020 07:58:48 | 94

Мария Йосифова: След няколко месеца ще разберем дали ваксините наистина са доброволни


„Годината беше изключително трудна, с облекчение я изпращаме. Вирусът беше доминантният фактор през цялата година. Заради вируса и пандемията всичко друго остана на заден план. Икономиката, социалният живот, културният живот остана доста дълго време в ступор. Но годината приключва със сериозна надежда. Създаването на ваксините е постижение на науката в такива кратки срокове.“ Това каза пред БНР сънародничката ни Мария Йосифова, която живее в Лексинтън, Кентъки в САЩ.

Според Йосифова обаче именно „това бясно темпо, тези съкратени срокове подпалиха колебанията на хората и недоверието“, защото кратките срокове не позволяват да бъдем 100% убедени в дълготрайната ефикасност на ваксините срещу Covid-19 и липсата на сериозни странични ефекти.

Тук, в САЩ скептицизмът не е толкова широко разпространен, но не всеки е готов да се ваксинира веднага.“

Може в един момент да се окаже, че ваксината ще стане задължителна, посочи Мария Йосифова, като даде примери с разработването на мобилни приложения за пътуване и евентуални изисквания на работодатели за наемане само на ваксинирани служители. „Засега всички казват – да, те са доброволни, но може да не се окаже така. Ще разберем след няколко месеца.“

Хората се колебаят и не са сигурни, защото нямат отговори на много въпроси, свързани с ваксините, смята Йосифова, която вярва във ваксините.

Кампанията по ваксиниране в САЩвърви по-бавно от очакваното, поясни Мария Йосифова. Към 28 декември са били доставени само 11 милиона ваксини и към същата дата са били поставени около 2 милиона и 200 хиляди.

Несигурността за близкото бъдеще предизвиква доста стрес у хората, защото с такова нещо не сме се срещали в модерната история на човечеството, отбеляза още Йосифова в предаването „Преди всички“.

Положителното през тази година тя открива в това, че човечеството е преоценило „някои свои навици, начина си на живот“ и се е вгледало в себе си, „в това, което бихме искали да правим с живота си“.

Вече са в изпитания лекарства против стареене – за такива неща не сме и сънували преди десетина години, даде пример Йосифова за напредъка на науката, като се позова на съобщения за иновативни разработки, обобщени от Масачузетския технологичен институт.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация