БНР | 04.01.2021 08:03:42 | 79

Слабо забавяне на промишлената експанзия в Китай в края на 2020 г.


Експанзията на промишлената активност в Китай загуби част от скоростта си през декември 2020 г. в резултат на отслабване на китайския експорт заради новите противоепидечни мерки, въведени в редица от основните търговски партньори, показват резултати от частното проучване на агенциите Caixin и Markit.

Промишленият PMI индекс се понижи през декември до тримесечно дъно от 53,0 пункта спрямо 54,9 пункта през ноември (10-годишен връх и най-силна експанзия от ноември 2010 г.), докато очакванията на финансовите пазари бяха за поредно повишение към 54,8 пункта.

Данните са в синхрон с официалното правителствено проучване, представено преди няколко дни, според което промишленият PMI индекс се понижи до 51,9 от 52,1 пункта месец по-рано, когато индексът достигна тригодишен връх.

Въпреки че промишленият PMI индекс на агенциите Caixin и Markit отчита известно понижение, той остава стабилно в нивата на растеж (над нивото от 50,0 пункта) за осми пореден месец, което потвърждава, че огромният индустриален сектор на Китай продължава да бележи впечатляващо възстановяване от коронавирусния шок благодарение на изненадващо силния износ. Очаква се втората по сила световна икономика да нарасне с около 2% през цялата 2020 г. - най-слаб темп от повече от три десетилетия, но и много по-силен от другите големи икономики, които все още изпитват сериозно трудности при ограничаване на коронавирусната инфекция.

По-строгите мерки за контрол на коронавируса в много от ключовите Западни търговски партньори на Китай биха могли да повлияят на индустриалното търсене, което пък да натежи върху възстановяването на най-голямата азиатска икономика.

Забавянето на китайската промишлена експанзия през последния месец на изминалата година беше причинено от по-бавно нарастване на производството, показа частното бизнес проучване. Фирмите също така отчетоха по-бавно нарастване на нови поръчки поради умерено увеличаване на чуждестранното търсене.

Фирмите в Китай бяха предпазливи по отношение на заетостта, тъй като инициативите за намаляване на разходите натежаха върху набирането на персонал.

Старши икономистът в Caixin Insight Group Ван Чжъ коментира: "По отношение на тенденцията, очакваме икономическото възстановяване в постепидемичната ера да продължи за няколко месеца, а макроикономическите показатели ще бъдат по-силни през следващите шест месеца, като се отчитат ниските бази през първата половина на 2020 г.".


Прочети цялата публикация