БНР | 13.01.2021 15:25:54 | 86

Не може да се поддържа неотложен педиатричен кабинет в Ловеч


Омбудсманът Диана Ковачева изпрати второ писмо с препоръка до здравния министър проф. Костадин Ангелов във връзка с жалба от над 500 граждани на Ловеч относно прекратяване на дейността на неотложния педиатричен кабинет в града, от началото на тази година. Родителите настояват за възстановяване на дейността на кабинета, а от РЗИ извършиха проверка по случая. Има ли нарушение на закона, каква е позицията на сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч и ще заработи ли отново дежурният неотложен педиатричен кабинет? 

Неотложният педиатричен дежурен кабинет, който е работил в почивните и празничните дни, е действал в продължение на 15 години, но заради липсата на достатъчно педиатри този кабинет е престанал да съществува от 1-ви януари тази година.

„Този кабинет доста помага на родителите в града и искаме да не бъде закриван. Действа доста години в града. Можеше да го оставят. Бяхме на среща в Общината. Там възникна идеята, щом няма възможност законово да съществува кабинетът, ако се съгласи Лекарският съюз и педиатрията да съществува като платен, да си плащаме за прегледи“, каза Антония Енчева, майка на дете, един от авторите на отвореното писмо.

Това е изключено, става въпрос за преглеждане на деца, които са осигурени от държавата - как си представяте да се организира кабинет и да си плащате“, допълни председателят на общопрактикуващите лекари и председател на ловешкия лекарски съюз д-р Велислав Тодоров.

Неотложен кабинет е организиран, от петък още личните лекари са сключили договор с медицинския център, график е изработен за месеца, педиатричен неотложен кабинет няма по закон, няма как да бъде поддържан, но неотложният кабинет, който е по закон и който трябва да бъде подсигурен за 24-часова грижа за цялото население от практиките на общопрактикуващите лекари, не само за деца, е подсигурен. Нарушение няма установено. Очакванията на обществото за детски кабинет, който да бъде неотложен и да работи събота и неделя само с педиатри, няма как да се получи и не е законово изискване“, подчерта директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Анета Винева.

Омбудсманът Диана Ковачева коментира в предаването „12+3“: 

Искането на тези майки, разтревожени за децата си е доста добре аргументирано и следва да бъде обмислено. Аз изпратих две препоръки. Факт е, че след първата препоръка, която изпратих до проф. Ангелов, незабавно имаше реакция беше направена проверка. От тази проверка аз разбирам, макар да няма законово изискване, няма и законова забрана, след като 15 години е съществувал такъв кабинет“. 

Репортажа и интервюто с Диана Ковачева можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация