Fakti.bg | 13.01.2021 18:57:56 | 69

България започна с победа евроквалификациите

Волейболистите на България сразиха Австрия с 3:1 (25:21; 19:25; 25:22) в израелския град Хадера в първия си двубой от квалификациите за класиране на Европейското първенство. Късно снощи австрийците започнаха участието си с победа над домакините от Израел с 3:0, но днес отстъпиха срещу "лъвовете".

Първи гейм

България започна силно мача и след добра игра в защита и успешни контраатаки на Мартин Атанасов и Николай Къртев си осигури преднина от четири точки при 7:3. Това принуди селекционерът на Австрия Радован Гачич да поиска прекъсване.

Австрийците успяха да стопят разликата до само две точки след мощен начален удар на разпределителя Александър Туш. Резултатът бе изравнен при 11:11, а Силвано Пранди поиска таймаут.

Нашите продължаваха да изпитват трудности в посрещането на противниковия сервис и Австрия поведе с 16:14. България обаче успя да си върне аванса след два мощни начални удара на Мартин Атанасов – 18:17.

В решителните моменти от гейма българският тим запази концентрация и успя да спечели първата част. Тодор Скримов и силният му сервис наклони везните в наша полза и така поведохме с 1:0 след 25:21.

Втори гейм

България започна по-спокойно втората част и си осигури преднина от две точки при 7:5. След лошо посрещане и топка в аут на Цветан Соколов резултатът бе изравнен – 8:8. В следващите минути играта бе равностойна, като двата отбора си разменяха точка за точка. Със силна серия австрийците поведоха с 19:16 и стигнаха до пет възможности за затваряне на гейма при 24:19.

Нашите успяха да спасят един сетпойнт, но с втория си шанс Австрия затвори гейма и изравни резултата 1:1.

Трети гейм

Родните волейболисти си осигуриха ранен аванс в третия гейм след добре насочен сервис на Цветан Соколов. Разликата набъбна до три точки при 7:4 с успешна контраатака на диагонала ни. Цецо Соколов получи още един шанс да контраатакува, но този път австрийския блок успя да спре нападението.

Със свежи сили в игра се включи Аспарух Аспарухов, който бе използван успешно от разпределителят Георги Сеганов за атака от зона шест.

Преднината на българите варираше между две и три точки, когато грешка в атаката на Цветан Соколов върна австрийците в гейма при 12:10. Равенството в точките бе възстановено при 13:13, а ритъмът на игра се позагуби заради грешките в началния удар и от двата тима.

Тодор Скримов завърши контраатака от трудна позиция и България поведе със 17:15 и Радован Гачич се възползва от правото си на прекъсване.

Флот сервисът на Георги Сеганов затормози сериозни посрещането на Австрия и нашите направиха решителна крачка към спечелването на третия гейм, повеждайки с пет точки – 23:18. Българите безпроблемно затвориха гейма и поведоха с 2:1.

Четвърти гейм

Неточности в играта на България в началото на гейма дадоха преднина от две точки на противника. Нашите бързо се окопитиха и изравниха при 5:5 и дори поведоха със 7:6 след технично нападение на Цветан Соколов.

Резултатът се движеше точка за точка, когато на линията за изпълнение на начален удар застана Аспарух Аспарухов. Българският тим завърши контраатака, а Аспарухов реализира ас и така България поведе със 17:15.

Австрия изравни и поведе благодарение на лошо посрещане на нашите и неразбирателство между Сеганов и Аспарухов – 18:17.

В решаващ момент късметът покри България. След сервис на Алекс Грозданов топката се закачи за филето и падна в полето на Австрия. Така резултатът стана 23:21 в полза на България. Още един страхотен сервис на Грозданов матира посрещането на противника и нашите до голяма степен сложиха точка на спора. Капитанът Цветан Соколов реализира финалната точка в мача за 25:22 в четвъртия гейм.