БНР | 14.01.2021 16:25:58 | 87

Още по казуса "импийчмънт за Тръмп"


Доналд Тръмп стана първият от всичките 45 президенти в историята на Съединените щати, който е подложен два пъти на импийчмънт, и то само в един мандат.

Камарата на представителите на (долната камара) американския Конгрес гласува снощи срещу Тръмп да бъде повдигнато обвинение, че е подстрекал няколко хиляди свои привърженици миналата сряда към метеж и нападение срещу Капитолия.

„Знаем, че президентът на Съединените щати подкладе този метеж, този въоръжен бунт срещу държавата ни. Той трябва да се махне, защото е реална и непосредствена заплаха за страната, която всички обичаме“.

Това заяви по време на дебата председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси, след което - за разлика от импийчмънта в началото на миналата година - водените от нея демократи получиха подкрепа и от конгресмени от партията на Тръмп – Републиканската партия:

„Няма оправдание за действията на президента Тръмп. Той се е клел да брани Конституцията срещу всичките ни врагове - и външни, и вътрешни. Миналата седмица имаше вътрешна заплаха срещу Капитолия и той не направи нищо, за да я спре. Затова с натежало сърце, но с ясно съзнание аз ще гласувам „за“ импийчмънт“, заяви конгресменът Дан Нюхаус от щата Вашингтон.

Така той изрази мнението на общо 10 републиканци в долната камара на Конгреса, сред които и Лиз Чейни - дъщерята на бившия вицепрезидент Дик Чейни.

За Нанси Пелоси това беше достатъчно да обяви резултата - 232 срещу 197 гласа, за надпартиен:

„Днес надпартийно Камарата на представителите дава да се разбере, че никой не е над закона, дори президентът на Съединените щати“.

Самият Тръмп направи видеообръщение към американците - с призив към мир и единство и без да споменава думата "импийчмънт":

„Днес аз призовавам всички американци да преодолеят моментните страсти и да се обединят като народ. Нека изберем да вървим напред единни - за доброто на нашите семейства, общностите ни и страната ни.

Независимо дали сте десни или леви, демократи или републиканци, не съществува оправдание за насилието, няма извинение за това, в никакъв случай. Америка е правова държава. Онези, които участваха в нападението миналата седмица, ще бъдат изправени пред правосъдието“, каза Тръмп.

Последната дума за импийчмънт на Тръмп е призван да даде за втори път американският Сенат. Процесът обаче няма да започне преди края на мандата на президента - на 20 януари.

Демократите, които след това ще имат мнозинство и в горната камара, са категорични, че ще съдят Тръмп постфактум.

Ако привлекат към каузата си и 17 от всичките 50 републикански сенатори, присъда ще има, а след това ще стане възможно на Тръмп да бъде забранено да се кандидатира повече за президент.


Прочети цялата публикация