БНР | 20.01.2021 18:20:44 | 212

Обединение - пътят напред за Америка


За първи път от 100 години насам церемонията по встъпването в длъжност на новия американски президент имаше политически смисъл. Тази реч трябваше да покаже пътя напред за Америка. Джо Байдън говори за единството и се закле в това. Това беше основният смисъл. Той спомена и завръщането на Америка като актьор на световната сцена“. Това каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. 

Според нея е настъпил мигът в американската история, в който трябва да бъдат изгасени щетите във външно- и във вътрешнополитически план

„Републиканската партия може да се окаже доста по-сговорчива, отколкото се очакваше. Може да бъде за добро за управлението на Америка, а и за обединението на американците... И двете партии в Америка обединяват в себе си по-крайно крило. В Републиканската партия видяхме как то избухна в насилие, в демократическата партия също има крайно ляво крило. За Джо Байдън този баланс ще бъде важен, как ще успее да интегрира тези хора в мейнстрийма на американската политика. Проблемът, който създаде Тръмп, е изоставената по-бедна класа, която е в крайното ляво или в крайното дясно. Байдън ще трябва да намери път към тях“. 

По думите на Чернева връщането на Байдън просто към политиката отпреди Тръмп няма да е достатъчно и ще трябват повече усилия за придвижването напред на нацията. 

„Светът очаква Америка да върне вниманието си към света, не задължително за сметка на останалите. Светът очаква САЩ да започнат да мисля за това, че общите действия могат да бъдат от полза за всички участващи“. 


Тази реч, която дават президентите в началото на мандата си, е много важна. Тонът и приоритетите са много важни. Имаше тон на сериозност, обединение, сприятеляване, но и тон, който потвърди, че Америка е в кризова ситуация. Темата на обединение, на обновление беше очаквана. Имаше го и фокусът върху пандемията, върху екстремизма, към историческия прогрес на американците“. Това сподели пред „Хоризнот“ от Вашингтон Клара Билгин - политолог от университета „Джонс Хопкинс“, която работи в сферата на сигурността. 

По думите ѝ американският екстремизъм се е засилил в последната година и „това не е шега“. 

„Безпрецедентна е ситуацията в САЩ. Капитолия беше под обсада. Самата тъкан на тукашното общество беше раздрана отвътре от самия президент на САЩ. Никога досега 25 000 войници не са обсаждали Вашингтон, за да се състои церемонията в безопасност. Никога досега улиците не са били обграждани с бодлива тел и огради, а прозорците - заковавани с дъски. Не само че нямаше хармоничен преход и предаване на властта, а имаше целенасочено създаване на препятствия“. Това каза Иво Иванов, писател и спортен журналист, който живее в Канзас – един от щатите, гласували за Доналд Тръмп. 

Той сподели, че постоянно вижда около себе си лишена от логика ярост и фрапантни лъжи

„Темата на речта на Джо Байдън беше обединение. Думите, повтаряни най-често, са „заедно“, „обединени“, „съединени“. Малко ще бъдат радикализираните поддръжници на Доналд Тръмп, които ще се вслушат в думите. На мен ми хареса апела към нашите по-добри ангели. Изречението, в което каза, че ще се бори с всички сили не само за тези, които са гласували за него, но и за тези, които не са гласували за него, това е важно съобщение. Надявам се да стигне до хората, които са се изолирали в пашкул от дезинформация и в информационни балони“. 


Прочети цялата публикация