БНР Стара Загора | 21.01.2021 12:38:56 | 100

Борисов: Компромис може да направим само за образованието


Оптимизмът у нас на базата на всички днешни показатели, които имаме (за разпространението на коронавируса – б.р.) много рязко докторите го опровергават, заяви на редовния брифинг за разпространението на Covid-19 премиерът Бойко Борисов, който съобщи, че ще се наблюдава развитието на заболеваемостта до края на януари и след това ще се решава дали да се облекчат противоепидемичните мерки.

„Дали сме си като дата 31 януари. Компромисът, който можем да направим, свързан със здравето, е единствено образованието. И мисля, че тук с докторите намираме общ език, че по определен ред и учениците от 5-и до 12-и клас ще започнат да се въртят и на присъствено обучение…Радостно е, че над 8000 доктори, медицински сестри, преболедуваха и се върнаха на работа, което значи, че имат антитела и не е толкова рисковано в тяхната дейност“.

„Рискът е огромен при този нов щам. Още повече, че проф. Мутафчийски говори за акумулирано стоене в едно помещение, което е също нов фактор при новия щам. До 31 януари ще наблюдаваме ситуацията. Проблем е, ако едновременно с разхлабването на учениците, на фитнесите, на това, което сме намерили като компромис с докторите и министрите, може да доведе до леко повишаване. За радост коледните и новогодишните празници не увеличиха заболеваемостта. За радост яслите, детските градини и учениците до 4-ти клас не повишиха заразяемостта и, дай Боже, така да бъде и с другите ученици“, допълни премиера

Ако кривата на заболяемостта върви добре, ще има разговори с ресторантьорския бранш при какви условия ще им бъде разрешено да работят.  Близо 100 млн. лева ще трябва да се отпуснат допълнително за неработещия бизнес, ако мерките се удължат след 31 януари, допълни Борисов. 

У нас продължава да се запазва трайна тенденцията броя на излекуваните да е неколкократно по-голям от броя на потвърдените случаи на Covid-19. За 7 дни броят на излекуваните е 31 456, а броят на потвърдените е 2993. Това съобщи  здравният министър Костадин Ангелов. Заетостта на болничните легла за неусложнени пациенти на национално равнище към днешна дата е 29%. Заетостта на интензивните легла е 43%. 

На брифинга главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщи, че Европейският център за контрол на заболяванията още не е качил данните за заболяемостта на седмична база. Новите данни за заболеямостта вътре в страната са по-интересни, посочи доц. Кунчев – Разград падна във втората категория – жълтата, до заболяемост между 20 и 60 на 100 000 – това се случва за първи път от няколко месеца. „Половината от останалите области са в групата на заболяемост между 60 и 120 на 100 000, в резултат на което вече имаме области и в трите различни сфери на заболяемост. Най-висока е заболеямостта за последната седмица във Враца – 186, Бургас – 169, Плевен – 169 и Перник – 163 на 100 000. Най-ниска е в Разград - 59“, отбеляза той.

Но това, което се случва в Европа, никак не е оптимистично, допълни Кунчев:

Изключително притеснени са европейските колеги за ситуацията във Великобритания, а вече и в Ирландия и донякъде в Нидерландия. Разпространението на новия щам върви, макар и с различни темпове – в рамките на четири седмици във Великобритания той успя от 10-15% да заеме дял над 75 на сто.  „Хубавото при него е, че той не води до по-тежки заболявания, лошото е, че се разпространява по-бързо на базата на високата концентрация, която намираме в носоглътката на хората – тя е между 10 и 100 пъти по-голяма, което значи, че неговата заразност е с пъти по-голяма. Досега в България това, с което си имаме работа, 10 души заразяват между 5 и 6 души и затова е намаляващ темп. В момента във Великобритания 10 души заразяват 27“. 




Прочети цялата публикация