БНР Стара Загора | 21.01.2021 14:20:51 | 137

Социалната изолация и дистанционното обучение не повлияват негативно емоционалното и социалното развитие на учениците в начален етап


Екип на Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора проведе изследване за влиянието на 6-месечното отсъствие от училище (в периода март – септември 2020 г.) на децата върху тяхната социализация. То обхваща шест втори класа от училища в Старозагорска област и е проведено в рамките на проект „Далеч ще стигнем, ако го направим“, по който департаментът е партньор.

Доцент д-р Дончо Донев, преподавател по социална психология и ръководител на изследването, сподели за резултатите от проучването и равносметката, която може да бъде направена след дистанционния режим на обучение при децата. 

В проучването са анализирани  2 основни показателя, отразяващи социалните и емоционални компетентности на учениците в начален етап, по време на дистанционното обучение.

"С получените резултати мога категорично да успокоя всички родители. Социалната изолация и дистанционното обучение не повлияват негативно емоционалното и социалното развитие на учениците в начален етап. Оказва се, че колкото и неприятно да е за тях отделянето от техните връстници, те не само, че не губят, но и успяват да развиват своите умения за общуване", каза в разговор за радио Стара Загора доц. Донев. Това са т. нар. поколение Алфа. За тях информационните и комуникационни технологии са част от естествения свят. Те са родени и растат с тях по начин, сходен с този, по който ние сме свикнали с телевизията, казва доц. Дончо Донев.

По думите му в представата на тези деца за света технологиите не са нещо лошо или хубаво – те са просто реалност. Реално, голяма част от общуването между учениците е виртуално. Физическото дистанциране не разрушава съществуването на техните общности, защото то е по-скоро виртуално, отколкото физическо. И тъкмо в тези „виртуални“ общности учениците развиват своите социални и емоционални компетентности.

Прочети цялата публикация