Fakti.bg | 21.01.2021 16:23:23 | 137

За "хубавите колежки" и нивото на политически дискурс


Вежди Рашидов дава думата на Боряна Георгиева от "ВОЛЯ" за въпроси към кандидатите за изпълнителен директор на БТА по време на изслушването им в Комисия по културата и медиите. Рашидов е председател на комисията, Георгиева е неин член. Заседанието с изслушването се излъчва онлайн. Започна по-рано днес – в 14:30 часа. Аз следя с интерес. Винаги следя с интерес дискусии за медии, особено на парламентарно ниво. Допада ми как те струват пари на данъкоплатеца.

„Сега ще дадем думата на най-хубавата колежка в комисията“, казва Рашидов. „А, недейте така“, казва му „колежката“ Боряна Георгиева. След края на изказването ѝ, което съдържа въпрос към кандидатите, Рашидов обяснява, че искал да внесе малко ведринка в този разговор, който вървял тежко.

Вметка: „колежка“ вече влезе в книжовния език. Аз обаче забелязвам, че много хора продължават да държат на „колега“. Коментари за физическите признаци на и от страна на колега народен представител не зная до каква степен са уместни. Да се използват, за да внасят ведрина - съвсем.

Минали са изследванията на кандидатите, задават се въпроси, заформя се дебат с фокус финансирането на БТА и надграждането на дигитализацията на съдържанието на агенцията.

„Да обобщя, 'щото ми се полага“, казва Рашидов. Върви се към приключване. „Ивайло (бел: единият от кандидатите Ивайло Данаилов, кандидатът на БСП) ми е стар приятел, сериозен човек. Колегата (бел: Кирил Вълчев, кандидатът на ГЕРБ) също ми е стар приятел – сериозен журналист, действащ, мислещ“, продължава Рашидов. „Не съм специалист в медиите“, казва Рашидов и говори за медиите, които го плюят всеки ден, без да му дадат шанс да се защити. Но нищо, казва той, това го наричаме свобода на словото. Приключва словото за закриване на темата с „лична молба, човешка“. Аз моля човешки да ме извините, но в политиката има време да се мисли от човешка гледна точка – например при лечението на деца, има и време за конструктивен дебат.

Заседанието преминава към следващата тема от дневния ред, която се отнася до читалища. Скоро след това идва краят на заседанието.

Предстои да се решава кой да бъде новият генерален директор на БТА. А междувременно Кирил Вълчев говори за нещо, което на мен ми се струва важно – свободен достъп до информацията на БТА, защото в нея влизат суми от държавния бюджет. Ще завърша точно така, както не бива да се завършва - с отворен край. Тоест: предстои да разберем.

Прочети цялата публикация