БНР | 25.01.2021 07:27:02 | 142

Болница „Свети Георги“ в Пловдив е първа по брой имунизирани медици


Към края на първия етап от ваксинацията у нас Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив отчете, че в него са се включили 689 души от персонала, с което заема първо място сред лечебните заведения в страната по брой имунизирани.

„Това е общ наш успех и означава, че съмненията са оставени на заден план“, каза в „Преди всички“ епидемиологът на болницата д-р Християна Бацелова. 

Според д-р Бацелова в основата на добрите резултати на кампанията по ваксинирането са както перфектната организация в самата болница, така и добра информираност на персонала.

„Имаше колеги, които се притесняваха, че в миналото са имали алергични реакции, но иначе искаха възможно най-бързо да бъдат ваксинирани, защото знаеха каква е болестта."    

Епидемиологът припомни, че за 3 дни от старта на кампанията в края на декември са били поставени първите дози на 171 от записалите се служители на лечебното заведение. Те вече имат завършена ваксинационна схема след поставянето и на втората доза. 

Д-р Бацелова заедно с екип от колеги извършва манипулациите в единия от двата ваксинационни кабинета – в база 2 на здравното заведение на бул. „Пещерско шосе“ . Вторият се намира в Клиниката по кожни и венерически болести в база 1.

За стриктното спазване на имунизационния план отговорността е на екипите, които участват в поставянето на ваксините като се работи и в много добра  координация с РЗИ-Пловдив. Съществена е и ролята  на болничната аптека, осигуряваща стриктния контрол на т. нар. "хладилна верига" , каза още д-р Бацелова.

"Защото ваксината е много нестабилна и може да стане неефективна, другото, което усложни процеса е, че тя трябва да бъде приготвена - тя не идва в индивидуални дози, както са много други ваксини, затова беше много важно стриктното спазване на всички изисквания."

И въпреки че кампанията вече е в ход и броят на ваксинираните (най-вече медици на този етап) нараства с всеки ден, д-р  Християна Бацелова посъветва: 

"Въпреки че са ваксинирани,  медиците да продължават да спазват всички противоепидемични мерки - маска, дезинфекция, все още не ясно дали ваксината ще осигурява т. нар. "стерилен имунитет"- тоест ваксинираното лице да не е източник на зараза." 

Смята също, че при разгръщането на кампанията ще е много голяма и отговорността на личните лекари, като обръщат внимание на възрастните си пациенти, които нямат информация, както хората с достъп до интернет.

И тъй като част от имунизираните може би ще искат да проверят, изследвайки се дали вече имат защита срещу инфекцията,  д-р Бацелова поясни:   

"На 7 до 14 ден след поставянето на втората доза от ваксината би трябвало да можем да проверим имунитета си. Лицата може да се изследват и един месец след това, а също и между втората доза."

Случаите на заразени хора с вируса след поставянето на ваксина, експертът поясни с това, че човекът е бил в инкубационен период на заболяването или са се заразили непосредствено след поставянето ѝ, защото е нужно поне 7 дни до 12 дни, за да има лицето защита. 

Според епидемиологът на Университетската болница „Свети Георги“ ваксините са ефективни спрямо новия щам на Covid-19 от Великобритания, случаи на който вече има и в България. Но се чака да се докаже дали ще са толкова ефективни и срещу щама от Южна Африка.

Още по темата в звуковия файл.

Прочети цялата публикация