Fakti.bg | 02.02.2021 17:26:30 | 125

Кога минералната вода води до инфаркт и инсулт


Хората смятат, че минералната вода, е полезна за всички. Това обаче не е точно така.

Диетологът Елена Соломатина отбелязва, че съществуват три вида питейна минерална вода, в зависимост от целта - трапезна, изворна и лечебна, пише сайтът zdrave.to.

Обикновената трапезна минерална вода може да се консумира от всички, отбеляза експертът.

Соломатина препоръчва да се пие по литър и половина, два на ден.

С нея можете да си правите чай, кафе и дори да готвите храна. Водата с ниска минерализация и ниско съдържание на сол е полезна за тялото“, казва диетологът. Лечебната минерална вода се използва при заболявания на стомашно-чревния тракт, подагра, проблеми с панкреаса и черния дроб, захарен диабет и заболявания на пикочните пътища. Алкалната изворна вода се използва за повишена киселинност и се предписва при гастрит, язви, заболявания, които са свързани с образуването на пикочни соли. Диетологът не препоръчва пиенето на лекарствени видове минерална вода без консултация с лекар или специални назначения.

"В противен случай безмисленото пиене на вода с високо съдържание на калций може да провокира образуването на камъни в бъбреците", предупреди диетологът.

Също така, при прекомерна употреба на лечебна вода може да се получи хиперкалцемия.

В този случай процесът на коагулация на кръвта е нарушен, той се ускорява, което е изпълнено с образуването на кръвни съсиреци и в резултат на това се получават инсулти и инфаркти. Калцият може да се уталожи и върху клапаните на сърцето, което впоследствие може да доведе до аритмии, споделя Соломатина.

Прочети цялата публикация