Fakti.bg | 05.02.2021 22:30:14 | 220

Най-честите грешки при грижата за интимната хигиена при жените


Желанието на жените за оптимална чистота и здраве в областта на интимната зона води до прекалено често миене и използването на различни продукти, предназначени за осигуряване на максимален комфорт, пише puls.bg. Дали обаче тези методи и всякакви модерни средства за справяне с неприятно усещане на влага и лош мирис влияят положително и имат желания ефект?

1. Кожа

Кожата представлява най-големият орган на тялото и функцията ѝ е свързана с предпазването му от патогенни микроорганизми. Тя защитава организма от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи и от загуба на вода. Кожата служи като изолира тялото от студ, топлина, радиация, различни алергени и замърсители. Покривната тъкан на тялото се състои от:

епидермис - най-повърхностният слой на кожата, състои се от многослоен плосък вроговяващ епитал;

дерма - съдържа съединителна тъкан, кръвоносни съдове, нервни влакна, потни и мастни жлези;

хиподерма - изградена е от мастна тъкан.

За да изпълнява своите функции, кожата има характерна структура и химичен състав, които не бива да бъдат нарушавани. В различните райони на тялото дебелината и влажността на покривната тъкан е различна. Така в областта на външните гениталии, кожата е деликатна и епидермисът лесно може да бъде нарушен посредством чести и агресивни измивания. Кожата притежава хидро-липиден слой, който съдържа специфичена смес от пот и себум. Той има pH, около 5,5. При редовното отмиване на този филм, кожата става по-суха и податлива на нараняване и съответно, на навлизане на патогенни микроорганизми, които причиняват кожни раздразнения, възпалителни реакции и алергии. Правилната грижа за кожата подпомага бариерната ѝ функция и е важна част от интимната хигиена.

Основна грешка, която допукат жените е прекалено честото измиване на деликатната зона, както и използването на препарати, които нарушават естествената леко кисела среда по повърхността на кожата.

Друга причина за поява на раздразние е използването на твърда тоалетна хартия, а също и грешки при оформянето на интимна прическа. Не трябва да се забравя добрата дезинфекция на тази деликатна зона след извършване на манипулации, съпроводени с нарушаване на повърхността на кожата, които могат да бъдат „входна врата“ за навлизане на бактерии, вируси и гъбички.

Характерни симптоми, свързани с прекалено агресивната хигиена на външните гениталии са:

сърбеж,

болка,

парене.

2. Влагалище

Влагалището (вагината) представлява тръбест орган, изграден от мускулатура, който е покрит с многослоен плосък невроговяващ епител. Той свързва външните полови органи с матката. Основната му функция е свързана с осъществяването на полов акт. От влагалищния секрет могат да бъдат изолирани над 50 микроорганизма, които населяват тази област и образуват естествената микрофлора. Най-важните сред тях са млечнокиселите бактерии на Дьодерлайн. Те се грижат за осигуряването на високата киселинност във вагината – pH 3,8. От съществено значение се оказва поддържането на такива стойности, тъй като киселата реакция на влагалищното съдържимо е основна защита срещу размножаването и развитието на патогенната микрофлора и навлизането ѝ в по-горни отдели на гениталния тракт при жените.

Основните грешки, които се допускат в извършването на интимната хигиена, са свързани с употребата на сапуни, душ-гелове и други измивни препарати, които имат алкализиращо влияние.

Друга съществена грешка е извършването на влагалищни промивки, без те да са изрично назначени от лекар.

Прочети цялата публикация