БНР | 06.02.2021 08:02:35 | 151

Ефективната присъда на Навални, отношенията САЩ - Русия и други водещи новини от седмицата


Алексей Навални с ефективна присъда, САЩ с по-твърд подход към Русия, потвърдена ефективност на руската ваксина срещу коронавируса -  това са част от водещите международни новини от седмицата.

Международният новинарски поток беше доминиран и тази седмица от събитията в Русия, свързани с опозиционера Алексей Навални. На фона на протести в негова подкрепа, Московският градски съд реши, че критикът на Путин трябва да влезе в трудово-изправителна колония за 2 години и 8 месеца. Така условната му присъда по дело за измами на фирми от 2014 година беше заменена с ефективна с мотива, че по време на изпитателния срок е нарушил многократно мярката си за неотклонение.

Съдебното заседание беше предшествано и съпътствано от многохилядни демонстрации в защита на Навални. Арестувани бяха общо над 6 хиляди души. Според руските власти в демонстрациите са участвали, цитирам „хулигани и провокатори“, които са проявили агресия спрямо органите на реда и затова полицията е предприела мерки.

Западът реагира остро както на действията на руската полиция спрямо демонстранти, така и на съдебното решение за замяна на условната присъда на Алексей Навални с ефективна.

Случаят „Навални“ е сред темите, по които двете Русия и ЕС остават на противоположни позиции, беше потвърдено след разговор в Москва между Върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и руския външен министър Сергей Лавров. Едва завършила срещата Лавров-Борел, Русия обяви, че експулсира трима дипломати от Германия, Полша и Швеция с мотива, че са участвали в акции в подкрепа на Алексей Навални. В отговор германският канцлер Ангеарл Меркел предупреди за последствия. Остро реагира и френският президент Еманюел Макрон. По-твърд подход към Москва обяви и новият президент на Съединените щати Джо Байдън. Той заяви, че в негово лице Русия ще се сблъска с много по-различно отношение, отколкото по времето на Доналд Тръмп.

Над 100 милиона дози ваксина срещу коронавируса вече са поставени по света, съобщи тази седмица АФП, позовавайки се на свое преброяване въз основа на официални данни. Ваксинация вече се прави в близо 80 държави. На първо място по брой ваксинирани е Израел, където близо 40 процента от хората вече са получили поне първата доза. На високи позиции в тази класация е Великобритания с близо 15 процента ваксинирани и Съединените щати, където над 8 процента от населението вече е имунизирано. На този фон Европейският съюз изостава, като досега са ваксинирани едва около 3 процента от общото население на съюза.

Тази седмица стана известно, че компанията „АстраЗенека“ все пак ще достави на ЕС допълнително 9 милиона дози от своята ваксина до края на март. Американската компания „Пфайзер“ пък е увеличила капацитета на своята фабрика в Белгия и от ваксината, разработена заедно с германския й партньор „Бионтех“ ЕС ще получи допълнителни 75 милиона дози през второто тримесечие.

А за първи път руската ваксина „Спутник V“ стана обект на по-широко признание. В международното медицинско издание „Лансет“ беше публикуван рецензиран анализ на нови данни, според които ваксината е показала 91,6 процента ефективност. Това е установено при проучване в трета фаза, обхванало почти 20 хиляди души. Русия одобри ваксината още през лятото на миналата година, преди да бъдат преминати всички етапи от изпитанията, което предизвика критики.


Сред водещите международни новини тази седмица беше и военният преврат в азиатската държава Мианма. В деня, в който трябваше да се събере новоизбраният парламент армията обяви, че поема контрола върху управлението за една година. Армията не признава изборната победа на партията „Национална лига за демокрация“ и арестува нейния лидер Аун Сан Су Чжи, която е фактически цивилен лидер на държавата. Повдигнато й беше обвинение в нелегален внос на комуникационно оборудване.

В Италия председателят на долната камара на парламента Роберто Фико не успя да договори нова управляваща коалиция след оставката на Джузепе Конте. С тази задача президентът Серджо Матарела натовари известния финансист Марио Драги - до неотдавна председател на Управителния съвет на Европейската централна банка. Драги обяви намерение да формира неполитически кабинет от технократи, който да си осигури подкрепата на мнозинство в парламента. 

Прочети цялата публикация